Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Klimatické zmeny bijú na poplach a vedci sa snažia neustále hľadať nové formy čistej produkcie elektrickej energie. Podobne je na tom aj austrálska spoločnosť HB11, ktorá vykonala demonštračný test svojej jedinečnej jadrovej fúzie a dosiahla giga-násobok očakávanej reakcie, informuje portál New Atlas.

Nepotrebuje trícium a vysoké teplo

Kým väčšina iných experimentov sa spolieha na jadrovú fúziu v špeciálnom reaktore, prevažne v tokamaku za sprievodu extrémne vysokej teploty niekoľkých desiatok miliónov °C, prístup austrálskej firmy HB11 je úplne iný a nielenže nepotrebuje tak vysoké vstupné teplo, ale tiež obchádza potrebu pre palivo v podobe trícia, izotopu vodíka.

Pomocou laserov a vodíkovo-bórového paliva dosiahli nečakané a bezprecedentné výsledky. Počiatočné experimenty dosiahlo až 1 000 000 000-násobne viac reakcií, ako pôvodne firma očakávala a jej zamestnanci teraz veria, že táto technológia dosiahne pozitívnu energetickú bilanciu oveľa skôr, než iné technológie.

HB11

„Keďže sa nesnažíme zahriať palivo na nemožne vysoké teploty, obchádzame všetky vedecké výzvy, ktoré držali fúznu energiu nazad viac ako pol storočia. Znamená to, že náš vývoj bude oveľa rýchlejší až lacnejší, než v prípade ktorejkoľvek inej formy fúzie,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ spoločnosti HB11, Dr. Warren McKenzie.

Extrémne silné lasery

Špeciálna technológia funguje tak, že extrémne silným laserom zasiahne vodíkovo-bórové palivo, podobne ako sa o to snaží aj startup Marvel Fusion. Tým sa spustí fúzna reakcia a uvoľní veľké množstvo energie, pričom cieľom fúznej energetiky je získať viac energie, než je spotrebované pre spustenie fúzie.

HB11 demonštrovala túto technológiu Osakskej univerzite v Japonsku v spolupráci s vedcom Danielom Margaronem a za pomoci dotácií Českej republiky a konzorcia EUROfision. Poznatky následne zverejnili v štúdii pre vedecký žurnál Applied Sciences.

WikiImages/Pixabay/Marvel Fusion/Úprava redakcie

Lasery používané HB11 dosahujú výkon rádovo až niekoľko petawattov, teda niekoľko miliónov GW. Takýmto laserom vystrelili kratučký impulz na kus paliva s hrúbkou 0,2 mm, pričom výsledky dokazujú vôbec po prvý raz možnosť tvorby alfa častíc fúziou protónov a borónu, vysvetľuje HB11.

Fúzia potrebuje prelom

„Keďže je HB11 jedinou komerčnou entitou, ktorá dosiahla fúziu, stáva sa globálnou vedúcou jednotkou v pretekoch o komercializáciu zlatého grálu čistej energie,“ píše HB11 v tlačovej správe.

Aj keď je spoločnosť v porovnaní s ostatnými skutočne zásadne napred, od komerčnej fúzie a čistej energie vyprodukovanej takýmto spôsobom je ľudstvo vzdialené ešte roky, ak nie celé desaťročia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú