Populárny britský režisér Christopher Nolan ešte v roku 2020 odpálil v kinách svoj najnovší film Tenet, ktorý opäť vysoko vyčnieval nad priemerom. Prinášame TOP 10 zaujímavostí, ktoré si o filmovom umelcovi a jeho dielach možno nevedel.

Skromné začiatky

Pri pohľade na stomiliónové rozpočty Nolanových posledných filmov je ťažké uveriť, že prvý film slávneho režiséra bola natočený za smiešnych 6 000 dolárov.

Christopher Nolan na filme Following kvôli obmedzenému rozpočtu a zamestnaniu pracoval viac než rok, nakrúcalo sa spravidla len v soboty a to neraz v rodičovskom dome alebo u priateľov. Filmový tvorca si v danom čase nemohol dovoliť dokonca ani profesionálne osvetlenie, účelne preto film nakrútil v čiernobielej podobe. S daným rozpočtom dodnes ide o jeden z najlacnejších filmov, aké boli kedy nakrútené.

Nolan svoj film prezentoval aj na malom filmovom festivale Slamdance, kde zhodou okolností uvidel aj snímku režiséra Wallyho Pfistera. Zanechala v ňom tak hlboký dojem, že Nolan režiséra hneď počas festivalu oslovil a dvojica následne spolupracovala na enormne úspešných projektoch ako Memento, Inception či trilógii Dark Knight.

Len pre porovnanie, pri nakrúcaní ďalšieho projektu Memento už mal Nolan k dispozícii 4 a pol miliónový rozpočet. Slušný skok, čo povieš?

Postrach IMAX kamier

Nie je tajomstvom, že Christopher Nolan je zarytým odporcom digitálov a pri svojich filmoch rád využíva technológiu IMAX. Tú vôbec prvýkrát zužitkoval pri natáčaní The Dark Knight z roku 2005.

Problémom bolo, že v čase nakrúcania na svete existovali iba štyri IMAX kamery, s ktorými sa kvôli ich veľkosti zle manipulovalo. Kamery boli navyše tak hlučné, že všetky scény, ktoré sa cez ne natočili, museli herci opätovne predabovať.

Aby toho nebolo málo, pri nakrúcaní naháňačky v tuneli sa podarilo jednu z kamier zničiť. Odhadovaná škoda? 500 000 dolárov. Ďalšiu IMAX kameru Christopher Nolan zničil pri nakrúcaní The Dark Knight Rises, no a tretiu pre zmenu “utopil” pri tvorbe Dunkirku. Výsledok však za škody vo všetkých prípadoch rozhodne stál.

Úspešný road-trip

V roku 1996 sa Christopher Nolan sťahoval z Chicaga do Los Angeles. Spoločnosť mu na dlhej ceste robil brat Jonathan, ktorý v tom čase študoval psychológiu na Georgetowne a bol fascinovaný konceptom krátkodobej straty pamäte. Psychická porucha ho zaujala natoľko, že ju chcel použiť aj vo svojej plánovanej poviedke, ktorá neskôr vyšla pod názvom Memento Mori.

Dvojica počas cesty o amnézii živo diskutovala, Christopher si po napokon od brata vypýtal povolenie napísať scenár a použiť koncept vo svojom filme, kde si ho však prispôsobil podľa vlastných predstáv.

O pár mesiacov neskôr za krátkych 28 dní nakrútil film Memento, ktorý znamenal zásadný zvrat v jeho kariére a poslúžil ako odrazový mostík do prvej režisérskej ligy. Bratská dvojica si za scenár napokon odniesla aj nomináciu na Oscara.

Vycibrený vkus

O talentovanom režisérovi je rovnako známe, že rád opakuje spoluprácu s vybranými hercami. Patria medzi nich napríklad Tom Hardy, Christian Bale, Anne Hathaway, Marion Cotillard či Cillian Murphy. Žiadny z vybraných hercov sa však u Nolana neteší takej veľkej obľube ako britský umelec Michael Caine.

Caine sa totiž objavil vo všetkých Nolanových filmoch od premiéry The Batman Begins v roku 2005, a to vrátane aktuálneho kinohitu Tenet. Režisér britského herca viackrát nazval svojim talizmanom pre šťastie, obdivuje na ňom predovšetkým herecký talent a to, ako presvedčivo dokáže zahrať svoje role aj s minimom vynaloženého úsilia.

Spolupráca však vyhovuje aj Michaelovi Caineovi, ktorý angažovanie v prvom Batmanovi a stretnutie s Nolanom označil za jednu z najlepších vecí, aké sa mu v živote prihodili.

Mašina na peniaze

Christopher Nolan v Hollywoode už dávno patrí medzi úzku elitu, ktorá si môže natočiť čo chce, s kým chce a bez zbytočných otázok na to dostane tučný balík. Aktuálne je Nolan celosvetovo siedmym najzárobkovejším režisérom všetkých čias (prvenstvo patrí Spielbergovi), pričom od svojho prvého filmu prakticky nenakrútil snímku, ktorá by sa investorom mnohonásobne nevyplatila.

V oblasti tržieb je Nolanovým najúspešnejším filmom vyvrcholenie trilógie The Dark Knight Rises s tržbami 1,08 miliardy, ktorý bol s približne 300 miliónovým rozpočtom zároveň aj jeho najdrahším. Miliardovú hranicu režisér pokoril aj s filmom The Dark Knight, najlepšiu trojku uzatvára Inception so zárobkom na úrovni 833,6 milióna. The Dark Knight bol zároveň prvým komiksovým filmom v histórii, ktorý v kinách zarobil viac ako miliardu dolárov.

Dôraz na autenticitu

V Hollywoode nájdeme množstvo režisérskych perfekcionistov a Christopher Nolan medzi nimi určite nechýba. Režisérova posadnutosť čo najviac sa priblížiť realite sa prejavila aj pri nakrúcaní Dunkirku.

Namiesto CGI efektov, ktoré Nolan celkovo používa len v prípade absolútnej nutnosti, napríklad vo filme boli použité skutočné bojové krížniky, záchranné lode, ktoré reálne prišli na pomoc britským vojakom v roku 1940 a dokonca aj historické lietadlá Spitfire.

Na lietajúcich strojoch sa dokonca opakovane previezol aj britský režisér, ktorý si chcel na vlastnej koži vyskúšať, akým podmienkam vojaci v Druhej svetovej vojne museli čeliť a zároveň sa zo Spitfirov natočila aj veľká časť záberov.

Nolan rovnako s manželkou a producentkou všetkých svojich filmov Emmou Thomas pre zachovanie autenticity preplával Anglický kanál. To však asi nebol najlepší nápad, aký kedy režisér mal.

Cestu totiž absolvoval v období Veľkej noci, približne rovnakom čase, ako sa odohráva film a počasie dvojici dobrodruhov príliš neprialo. Cesta trvala nekonečných 19 hodín a režisér bol podľa vlastných slov premrznutý až na kosť.

Oscarové prekliatie?

Len dva z celkovo deviatich filmov, ktoré Nolan nakrútil od svojej celovečernej prvotiny v roku 1998, neboli nominované na Oscara. Sú nimi mysteriózny triler Insomnia a The Dark Knight Rises. Zostávajúcich sedem snímok si predovšetkým v technických kategóriách vyslúžilo dovedna 34 Oscarových nominácií.

Iróniou je, že napriek nespochybniteľnému talentu Christopher Nolan na ocenenie v niektorej z hlavných kategórií stále čaká.

Najbližšie k zisku zlatej sošky bol v roku 2018, kedy bol za film Dunkirk nominovaný na Oscara v prestížnych kategóriách za najlepší film a vôbec prvýkrát v kariére aj za najlepšiu réžiu. Víťazstvo mu napokon uchmatol Guillermo del Toro so svojim počinom Shape of Water. Najúspešnejším Nolanovým filmom v tomto smere zostáva Inception so štvoricou Oscarových ocenení.

Prísny pedant

O Christopherovi Nolanovi sa dávno vie, že nie je veľkým fanúšikom 3D technológií ani CGI efektov, ktoré sa snaží používať v čo najmenšej miere. Nolan údajne nemá ani žiadny telefón či e-mailový účet, ktoré považuje za zbytočné rozptýlenia.

Používanie telefónov zakazuje všetkým členom štábu aj priamo na pľace. Zastáva totiž filozofiu, že bez neustáleho odpovedania na správy sa ľudia vedia oveľa viac sústrediť a podať lepší výkon.

Pri nakrúcaní je rovnako prísne zakázané fajčiť a akokoľvek sa rozptyľovať, predovšetkým v okolí kamery. V bezprostrednej blízkosti kamier režisér netoleruje stoličky, fľaše s vodou ani hocičo iné, čo by mohlo viesť ku strate koncentrácie alebo pokaziť záber. Nakrúcanie zvyčajne prebieha 12 hodín s jednou prestávkou na obed. Nolan je rovnako známy tým, že svoje filmy vždy nakrúti podľa plánu a spravidla pod stanoveným rozpočtom.

Odporca Netflixu

Okrem technológií Nolanovi prekáža aj streamovacia služba Netflix. Aby sme boli presní, nevadí mu Netflix ako taký, ale jeho obchodný model, ktorý podľa režiséra divákov uberá o kvalitný kino zážitok tým, že filmy sprístupňuje okamžite a nerešpektuje 90-dňové okno od premiéry filmu v kinách a jeho sprístupnení v službách VOD (video-on-demand).

Nolan síce ocenil investície Netflixu do viacerých pozoruhodných filmov a seriálov, jeho filozofiu vydávania filmov však opakovane označil za hlúpu a likvidujúcu filmový priemysel. Aj kvôli tomu sa viackrát nechal počuť, že pre Netflix film nikdy nenatočí. „Keď točím kinofilm, tak by sa mal v kine aj premietať.“

Vysnívaný projekt

Aj keď sa Christopher Nolan naplňo stotožňuje so všetkými snímkami, ktoré natočil, jedným z najosobnejších projektov predstavoval pre neho Inception. Nápad na film v hlave nosil už od svojich 16-tich rokov a štúdiu Warner Bros. ho predstavil pár mesiacov po nakrútení Mementa v roku 2001. Na scenári k Inception nakoniec pracoval dlhých 10 rokov, kým ho vycibril do dokonalej podoby.

Zaujímavosťou je, že Nolan chcel Inception pôvodne natočiť ako horor, dokonca sa pokúšal aj o 3D. Uvedomoval si však, že na projekt podobných rozmerov potrebuje režisérsky dospieť a získať skúsenosti s nakrúcaním veľkorozpočtových filmov. Medzičasom teda vytvoril prvé dva filmy legendárnej trilógie Dark Knight.

Čakanie sa v každom prípade oplatilo. Inception bol obrovský komerčný hit a film mnohí dodnes považujú za majstrovské dielo a to najlepšie, čo Nolan kedy natočil. Bonusom bol aj 76 miliónový režisérsky honorár, ktorý Nolan za film zinkasoval.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP