Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Niekomu vyhovuje paušál, niekto dá naopak prednosť predplatenej karte alebo takzvanému kreditu. Hlavnou výhodou predplatených kariet je predovšetkým absencia viazanosti a platba len za to, čo minieš. Ako sa k predplatným kartám stavajú slovenskí operátori?

Predplatené karty sú aj v dnešnej dobe veľmi dôležitou súčasťou služieb, ktoré majú operátori v ponuke pre svojich zákazníkov. Ako už bolo vyššie spomenuté, najväčšia výhoda spočíva v tom, že zákazník nie je zmluvne viazaný a platí len za to, čo reálne minie. Túto službu najčastejšie využívajú konzervatívny zákazníci, dôchodcovia, študenti či deti.

Aj preplatené karty sa museli prispôsobiť moderným potrebám zákazníkov, pre ktorých začína byť najdôležitejším parametrom objem dát.

Orange predal za jeden mesiac tisíce kariet

Spoločnosť Orange má v ponuke predplatenú kartu Prima GO, ktorú si vieš zakúpiť za 3 € so 6 € kreditom. Volania máš za 0,10 € do všetkých sietí a SMS/MMS za 0,06 €. Pri dátach si môžeš vybrať z viacerých balíčkov od 200 MB do 4 GB. Taktiež sú dostupné rôzne hlasové, ale aj SMS/MMS balíčky. Ak si chceš k predplatenej karte zobrať aj nový smartfón, automaticky dostaneš až 24 GB dát na 2 roky, čo určite poteší.

„Počet zákazníkov, ktorí využívajú predplatené karty s dobíjaním kreditu stále tvorí významný podiel. K 31.05.2019 ich bolo viac ako 400 tisíc. Len počas mája sme predali viac ako 4000 Prima kariet. Sme presvedčený, že predplatené karty budú mať vždy svojich fanúšikov a zákazníkov, ktorí ich budú uprednostňovať pred paušálmi,“ uviedla pre FonTech.sk hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová.

Okrem detí či seniorov je kredit obľúbený aj u turistov, pre ktorých sa Slovensko stane dočasným domovom. Ďalšou skupinou ľudí môžu byť tí, ktorí žijú v zahraničí, no nechcú sa viazať a potrebujú mať slovenské číslo. Väčšinou ide vo všeobecnosti o zákazníkov, ktorí majú nízke telekomunikačné potreby, preferujú krátke hovory, pričom často majú menší okruh osôb, s ktorými telefonujú.

Zobraziť celú galériu (1)
Orange láka na kúpu smartfónu, Orange

Nakoľko sú predplatené karty väčšinou prvou voľbou pre najmenších zákazníkov, aj v tomto smere sa snažia mobilný operátori vylepšovať svoje služby.

„Len nedávno sme prispôsobili Prima kartu aj našim najmenším zákazníkom. S kartou Prima Kids sa deti svojim rodičom dovolajú, aj keď s im minie kredit. Navyše so službou ESET Parental Control, ktorá je súčasťou Prima Kids, majú prehľad, čo robí ich dieťa nielen v reálnom svete, ale aj v tom virtuálnom,“ dodala Piskunová.

V O2 si všimli trend paušálov na úkor predplatených kariet

O2 má pre svojich zákazníkov pripravenú kartu O2 Voľnosť za 2 € s kreditom vo výške 2 €. V O2 je zaujímavosťou fakt, že aj hovory sa počítajú na kusy a preto za každý jeden telefonát bez ohľadu na jeho dĺžku zaplatíš 0,10€. Za každú SMS správu zaplatíš 0,05€ a za MMS 0,24 €.

V prípade dát máš na výber z dvoch balíčkov. 250 MB za 0,50 € na deň alebo 1 GB za 5 € na mesiac. V O2 už dlhoročne vnímajú trend posilňovania fakturovaných služieb na úkor predplatených kariet. Predplatená karta je často štartovacou službou u operátora, z ktorej zákazník neskôr prechádza na niektorý z paušálov.

„O2 s vedúcim podielom v segmente dobíjacích kariet venuje v súčasnosti veľkú pozornosť ponukám na svojich kartách s dobíjaním kreditu a podobne plánuje postupovať aj v budúcnosti,“ povedala pre FonTech.sk hovorkyňa O2 Slovakia Tereza Molnárová.

„Dobíjacie karty využívajú zákazníci naprieč vekovými segmentami. Často ide o prvú kartu pre tínedžera, či o konzervatívnych zákazníkov, ktorí sú možno až desaťročia zvyknutí dobíjať si kredit, pričom tento spôsob platby za mobilné služby im vyhovuje najviac,“ dodala.

Telekom zaznamenal nárast zákazníkov s predplatenými kartami

Telekome nájdeš EASY kartu za 3 € ku ktorej dostaneš kredit vo výške 3 € + 6 € bonusový kredit a 1,5 GB dát zdarma. Druhá možnosť je karta za 3 € so 6 € kreditom a taktiež bonusový kredit 6 €, no už bez dát zdarma. V Telekome budeš za volania a dáta platiť na dennej báze maximálne 0,50 €. Pri každom dobití tvojho kreditu sumou aspoň 10 € získaš bonusový kredit. Navyše, ak ti dobíja kredit kamarát alebo niekto z rodiny cez jeho paušál ÁNO alebo Happy, tak budete spolu volať neobmedzene a zdarma.

V Telekome zaznamenávajú za posledné dva roky rast počtu zákazníkov s predplatenými kartami, pričom štandardne prebieha u operátora aj prechod z predplatených kariet na paušály. Aj v Telekome si všimli, že dve skupiny zákazníkov využívajúcich predplatené karty vyčnievajú.

„Sú to deti a študenti, ktorí majú kredity dobíjané rodičmi, ale aj seniori, ktorí si takto kontrolujú náklady na telekomunikačné služby,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca Telekomu Michal Korec.

Ponuka predplatených kariet sa priebežne mení aj v Telekome, či už pridávaním nových balíčkov alebo rôznymi akciovými ponukami.

„U nás naposledy veľmi dobre rezonoval produkt ročných dátových balíčkov – zákazník si kúpy balík na celý rok a potom z neho každý mesiac čerpá určitý objem (500 MB alebo 2 GB). V budúcnosti môžu prísť aj ďalšie novinky. Veríme, že zákazníkov prekvapíme v správnom čase,“ dodal Korec.

4ka ponúka prehľadný cenník svojich služieb, no bez podpory MMS

Najmladší mobilný operátor 4ka ponúka svojim zákazníkom predplatenú kartu 4ka s kreditom. Za 4 € získaš kartu spolu s kreditom vo výške 4 €. K tomu ešte získaš bonusový kredit v hodnote ďalších 4 €. Za minútu hovoru zaplatíš 0,04 €, pričom tá istá cena platí aj za jednu SMS.

Zobraziť celú galériu (1)
4ka ponúka k predplatenej karte len jeden dátový balík, Printscreen/4ka
Volania máš v 4ke po tretej minúte zdarma. Pri dátach máš na výber, či budeš platiť 0,01 € za každý 1 MB alebo ti bude stačiť 1 GB mesačne za 2 €. Zaujímavosťou je, že kredit ti nikdy neprepadne.

Operátor 4ka eviduje oproti svojej konkurencii záujem o takzvané kredity hlavne zo strany zákazníkov vo veku od 40 do 50 rokov.

„Láka ich vysoký stupeň variability a flexibility, ktorý im obyčajný paušál na faktúru nedokáže poskytnúť a výhodou sú tiež veľké objemy dát,“ uviedol hovorca spoločnosti Matúš Benčík.

„Svojim predplateným službám veríme, rovnako ako státisíce spokojných zákazníkov. Zameriavame sa hlavne na neustále zlepšovanie zákazníckej skúsenosti. Preto sme zaviedli úplne nový spôsob platieb. V 4ke si teraz stačí aktivovať 4ka SMART platby a nikdy sa nestane, aby sa zákazník kvôli nedostatku kreditu nedovolal, alebo mu došiel znenazdajky kredit,“ dodal.

Ako sa pri výbere predplatenej karty rozhodnúť?

Pri výbere predplatenej karty alebo paušálu si každý musí zvážiť svoje potreby a poriadne si prepočítať, koľko približne za mesiac pretelefonuje či koľko presurfuje na internete. O2 spolu so 4kou ponúkajú predplatené karty, ktoré nemajú na výber z toľkých možností ako je pri Orange a Telekome.

Pri posledných dvoch menovaných spoločnostiach máš na výber z rôznych balíkov, pričom si môžeš skombinovať služby tak, aby ti vyhovovali čo najviac. V prípade O2 môže byť výhoda v tom, že každý hovor sa počíta na kusy, takže telefonovanie ťa nemusí vyjsť vôbec draho. Pri 4ke máš pre zmenu volania po tretej minúte zdarma. Naopak nevýhodou môžu byť slabé ponuky dátových balíčkov. Pri všetkých kreditoch platíš len za to, čo reálne aj minieš, pričom všetko je bez viazanosti. Pokiaľ sa nevieš rozhodnúť, tak si môžeš vyskúšať viacero služieb a podľa toho si vybrať, ktorá z nich ti vyhovuje najlepšie.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom