Fyzici z Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN získali nový dôkaz o tom, že objavili novú základnú interakciu, informuje Sciencealert. Objav môže zásadne zmeniť naše chápanie celého sveta a úplne prepísať učebnice fyziky.

Náš model je neúplný

Ako píše The Conversation, náš zaužívaný štandardný model, ktorý popisuje všetko, čo o fyzikálnom svete vieme, je nekompletný. Opisuje totiž len tri základné interakcie, pričom vynecháva gravitáciu.

Nedokáže navyše opísať temnú hmotu a temnú energiu, ani vysvetliť, prečo počas veľkého tresku prevládla hmota nad antihmotou. Práve štúdium „krásnych“ kvarkov je podľa mnohých správnou cestou, ktorá nám pomôže rozlúštiť fyzikálne záhady.

CERN

Krásne kvarky alebo b kvarky sú elementárne častice, ktoré sú nestabilné a existujú v priemere len asi 1,5 pikosekundy. Podobne ako pôvodná štúdia, aj tá nová na dodatočné overenie dát sa zaoberala práve b kvarkami, avšak trochu inak.

Opäť sledovali ich rozpad

Pôvodná štúdia skúmala b kvarky viazané na horné kvarky, pričom šanca, že sa mýli, je 1 k 1 000. Fyzici sa však rozhodli, že ju dodatočne overia a pravdepodobnosť jej chyby ešte znížia.

Práve to sa im podarilo skúmaním b kvarkov viazaných na dolné a horné kvarky. Ako vysvetľujú aj v novej štúdii, pri rozpade b kvarkov by nemalo záležať na tom, na aký iný kvark sú pôvodne viazané.

inkoly/freepik

Presne to sa im podarilo potvrdiť a aj keď nie je nová štúdia tak presná, ako tá pôvodná, poskytuje dodatočný dôkaz o jej pravdivosti. Fyzici si preto myslia, že sú na pokraji prevratného objavu, ktorý môže všetko zmeniť a zásadne posunúť ľudstvo vpred.

CERN posúva fyziku vpred

Vedci v CERNe okrem iného v poslednej dobe dokázali objaviť aj úplne novú exotickú časticu, ktorá dostala názov Tcc+. Objavili ju vďaka experimentu LHCb (Large Hadron Collider beauty) a ide o najdlhšie žijúci hadrón, aký kedy ľudstvo objavilo.

Tento jedinečný hadrón je zložený z dvoch šarmových kvarkov, a horného a dolného antikvarku. Ide o jedinečnú kombináciou, ktorú vedci nazývajú „viditeľný šarm“, respektíve v tomto prípade „dvojnásobne viditeľný šarm“ (double open charm).

Pixabay

Okrem toho nedávno dokázali v CERNe potvrdiť 70 rokov starú teóriu o trojuholníkovej singularite. Stalo sa to pritom len náhodou, keď experimentom COMPASS skúmali interakciu hmotných objektov a pomocou Super Protónového Synchrotrónu zrážali častice. Po najnovšej analýze 50 miliónov takýchto zrážok sa zdá, že trojuholníková singularita existuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú