V posledndej dobe sa stávame svedkami najrôznejších riešení pre elektromobily, ktoré sa zameriavajú na rýchlejšie nabíjanie či predĺženie dojazdu. Tento mesiac predstavila zaujímavé riešenie aj spoločnosť Lightning Systems, ktorá sa zamerala na nabíjaciu stanicu určenú na montáž do veľkých vozidiel či prívesov.

V skutočnosti ide o DC nabíjaciu stanicu s názvom Lightning Mobile, ktorá je schopná poskytnúť výkon až 80 kW a dokáže skladovať až 192 kWh energie. To bez problémov stačí na nabíjanie bežných elektromobilov či väčších elektrických vozidiel akými sú nákladné autá alebo autobusy, informuje Insideevs.

K dispozícii je aj AC nabíjanie s maximálnym výkonom 19,2 kW. Na produktových fotografiách spoločnosť prezentuje nabíjaciu stanicu v dodávke Transit 350HD, no použitá môže byť napríklad aj na prívesoch. Výhodou je, že nabíjaciu stanicu je možné do vozidla alebo prívesu namontovať veľmi rýchlo, vďaka čomu okamžite plní svoju funkciu.

Nabíjacie stanice Lightning Mobile je možné využívať ako podporu na cestách pre elektrické vozidlá, ktoré budú potrebovať dobiť batériu, no pre rôzne okolnosti to nebude možné zrealizovať bežným spôsobom.

Ešte zaujímavejšie riešenie však predstavila aj spoločnosť NIO. Tá sa špecializuje na výrobu elektrických autonómnych vozidiel, no na trh priniesla aj riešenie v podobe robotizovanej linky, ktorá v priebehu pár minút vymení vybitú batériu za úplne novú. Takýmto spôsobom máš ihneď k dispozícii plný dojazd a ušetrených niekoľko desiatok minút drahocenného času.

Takéto stanice pripomínajúce malý pneuservis v súčasnosti fungujú v Číne. Otázne však je, či bude o službu dlhodobý záujem, nakoľko jedna výmena batérie stojí v prepočte 25 dolárov, čo môže byť pre mnohých ľudí až príliš veľa. Okrem toho sa naskytá aj otázka, či sa jedná o dostatočne ekologické a udržateľné riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom