Huawei už dlhodobo čelí obvineniam USA a ďalších krajín zo spolupráce s čínskou vládou a existuje podozrenie, že jeho zariadenia by mohli slúžiť na špionážnu činnosť. Teraz sa k tejto otázke vyjadril aj slovenský premiér Peter Pellegrini.

Situáciu komentoval na včerajšej hodine otázok v parlamente a aj počas stredajšej tlačovej konferencii. Podľa premiéra on ani slovenská vláda nemajú od bezpečnostných zložiek informácie a priame dôkazy, že by Huawei predstavoval bezpečnostné riziko. Pellegrini uviedol, že nechce Slovensko zaťahovať do obchodnej vojny, pokiaľ by išlo len o mediálne útoky či tlak jednej krajiny.

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenský premiér v odpovedi na otázku poslanca Klusa uviedol aj to, že pokiaľ by už mali byť preverované niektoré zariadenie z bezpečnostného hľadiska, žiadal by preskúmanie technológií a produktov nielen z Číny, ale aj ďalších krajín. Podobné stanovisko zaujal aj na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Na základe týchto vyjadrení je teda zjavné, že Slovensko zatiaľ neplánuje priamo obmedziť využívanie zariadení Huawei.

Čínska spoločnosť dlhodobo čelí obvineniam najmä zo strany USA, že spolupracuje s čínskou vládou a jeho zariadenia by mohli byť využívané na špionáž. Čoraz častejšie sa touto situáciou zaoberajú aj európske krajiny. Známe sú prípady z Česka, kde najskôr bezpečnostné úrady označili firmu za hrozbu, neskôr vláda a úrady neskôr stanovisko korigovali. Pred pár dňami však bola u našich západných susedov spoločnosť vylúčená z výberového konania na vybudovanie daňového portálu.

Otázkou bezpečnosti zariadení Huawei sa intenzívne venuje aj Nemecko, nedávno v Poľsku zatkli jedného z riaditeľov spoločnosti, opäť z podozrenia špionáže. USA už na čínskeho výrobcu techniky podali aj oficiálne žaloby. Týkajú sa bankových podvodov či krádeže duševného vlastníctva. Huawei všetky obvinenia jasne odmieta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú