Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Česká republika vylúčila čínsku spoločnosť Huawei z výberového konania na vybudovanie daňového portálu po tom, čo Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) varoval pred možnými bezpečnostnými hrozbami, ktoré predstavuje tento dodávateľ telekomunikačných zariadení. Huawei čelí zvýšenej medzinárodnej kontrole pre svoje väzby s  čínskou vládou a tiež podozreniam, že Peking by mohol použiť technológiu Huawei na špionáž, čo spoločnosť popiera.

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo Huawei z porušenia amerických sankcií proti Iránu a krádeže robotickej technológie od spoločnosti T-Mobile US. Ministerstvo financií (MF) Českej republiky už upravilo tender na nový daňový portál. Podľa ministerstva ponuku na dodávku nemôže predložiť „výrobca, pred ktorým varoval NÚKIB“.

Tento úrad v decembri upozornil prevádzkovateľov sietí a iných kľúčových inštitúcií pred používaním softvéru alebo hardvéru vyrobeného spoločnosťou Huawei alebo ďalšou čínskou spoločnosťou ZTE, pretože môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu.

Ministerstvo argumentuje, že varovanie od NÚKIB je podľa zákona záväzné pre finančnú správu, ktorá ho musí rešpektovať. Podľa denníka Mladá Fronta Dnes sa hodnota tendra odhaduje na 500 miliónov korún (19,42 milióna eur). Varovanie NÚKIB nepredstavuje úplný zákaz, ale vyžaduje, aby 160 verejných a súkromných prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry vykonalo analýzu rizík a konali podľa výsledkov. Huawei bol považovaný za favorita v rámci ponúk na dodávku daňového portálu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú