Súčasná situácia okolo obvinení Huawei je viac než komplikovaná. Na rozdiel od viacerých krajín, Slovensko zatiaľ nepodniklo žiadne konkrétne kroky v tejto oblasti, no susedné Česko toho už stihlo dosť. S odstupom pár dní však niektoré kroky zrejme ľutuje. Informuje portál Mobilmania.cz

K zákazu využívania produktov firmy Huawei sa okrem USA pridali aj Japonsko, Austrália a Nový Zéland. České úrady totiž vydali varovanie pred čínskou spoločnosťou, ktorá dodáva softvérové a hardvérové riešenia napríklad aj do Pražského hradu či na rôzne inštitúcie a armádu. Na základe odporúčania Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) sa udiali viaceré rozhodnutia, ktoré však boli trochu predčasné.

Huawei je nakoniec v poriadku

Po správe od NÚKIB sa k situácii vyjadril napríklad český premiér či minister vnútra. Ich kroky viedli k rozhodnutiu o zbavení všetkých mobilných telefónov značky Huawei či vyradení firiem z výberových konaní. Kvôli danej situácii sa mimoriadne zišla aj Bezpečnostná rada štátu a po jej rokovaní došlo aj k určitým záverom. Tie sa však v porovnaní s vyjadreniami pred jej uskutočnením obrátili o 180 stupňov.

Dôvodom je, že NÚKIB upresnil pôvodné varovanie, ktoré hovorilo o viacerých bezpečnostných rizikách zo strany Huawei. Najnovšia správa vo svojej podstate hovorí o tom, že Huawei pre bežných používateľov nepredstavuje žiadnu hrozbu, respektívne rovnakú ako aj iné, nielen čínske značky. Po skončení rokovania Bezpečnostnej rady sa Andrej Babiš vyjadril, že spočiatku reagoval na informáciu, ktorá sa nakoniec ukázala ako nezmyselná. Viac vyjadrení zatiaľ nie je známych a zaujímavosťou je aj to, že stránka NÚKIB sa rozhodla pre náhlu rekonštrukciu a okrem kontaktov na nej nenájdete nič.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom