Ľudstvo má v rukách prvý priamy dôkaz o existencii jedinečného vesmírneho javu, ktorým je takzvané pozadie gravitačných vĺn alebo gravitačno-vlnové pozadie, skrátene označované ako GWB, informuje portál SPACE. V tejto prelomovej detekcii vedcom pomohla anténa s veľkosťou celej galaxie, ktorú sa im podarilo využiť inovatívnym a kreatívnym spôsobom.

Hľadali ich takmer dekádu

Gravitačné vlny sa ľudstvu podarilo identifikovať po prvý raz v roku 2015 pomocou obrovského laserového zariadenia LIGO, ktoré odvtedy deteguje podobné vlny pravidelne a čoraz presnejšie. Vedci mali už dlhšiu dobu v rukách teóriu, podľa ktorej by malo existovať vesmírne pozadie tvorené gravitačnými vlnami, ktoré vznikli počas Veľkého tresku zodpovedného za vznik kozmu.

Niektoré gravitačné vlny tohto pozadia, GWB, mali zase vzniknúť pri zrážkach supermasívnych čiernych dier. Podľa Interesting Engineering stojí za objavom GWB Severoamerické nanohertzové observatórium pre gravitačné vlny, známe pod skratkou NANOGrav, ktoré podrobne pozorovalo pulzary, extrémne rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy so silnými magnetickými poľami.

Aurore Simonnet/NANOGrav Collaboration

Tieto pulzary podľa vedcov fungujú ako galaktické metronómy a pomohli tak v detekcii GWB, ktorých presná príčin úplne jasná nie je. Zaujímavé sú však implikácie tohto objavu, keďže pozadie tvorené gravitačnými vlnami naznačuje, že sa môže vo vesmíre stať, už čoskoro, čosi skutočne veľkolepé.

Pozorujú ich desiatky

Vedcom sa darí vďaka lepším poznatkom a špičkovejším zariadeniam detegovať čoraz viac udalostí, ktoré generujú pozorovateľné gravitačné vlny. Z pozorovaných 35 gravitačných vĺn pochádzalo až 32 zo zrážok párov čiernych dier. Takéto kolízie extrémne ťažkých objektov vytvoria vlny v časopriestore, ktoré sa šíria podobným spôsobom, ako vlny na vodnej hladine po tom, čo do nej hodíš kameň.

Zrážky nevídaných rozmerov

Podľa vedcov totiž gravitačné vlny naznačujú, že môže dôjsť v najbližších niekoľkých stotisícoch rokov k až miliónom zrážok supermasívnych čiernych dier, ktoré sme doteraz ani len nevideli. Zatiaľ však majú vedci v rukách aj niekoľko zaujímavých záhad – pri binárnych supermasívnych čiernych dierach napríklad dlho predpokladali, že sa budú obiehať navzájom večne a nevytvoria takéto signály v podobe gravitačných vĺn.

zlato
LIGO

Výsledky výskumu budú podrobené mnohým overovacím testom a ak sa ukáže, že skutočne pochádza GWB zo supermasívnych čiernych dier, budú mať vedci v rukách dôkaz, že sa takéto binárne objekty dokážu zraziť.

Ďalšou úlohou vedcov, ktorí sú za NANOGrav zodpovední, bude identifikovácia zdrojov GWB a ich podrobný výskum. Odborníci sú presvedčení o tom, že môže ich analýza odhaliť kozmické mechanizmy, o ktorých ľudstvo doteraz netušilo a posunúť vedu bližšie k pochopeniu celého kozmu. Podľa EurekAlert však existujú aj alternatívne vysvetlenia, ktoré sú však, aspoň zatiaľ, oveľa ďalej od reality.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP