Medziplanetárne misie, ktoré ľudstvo posiela do kozmu s cieľom výskumu planét, mesiacov či asteroidov v našej slnečnej sústave, sú dnes v hojnom počte. Ako informuje Universe Today, tieto misie musia spĺňať prísne požiadavky a parametre, keďže ich hmotnosť je rozhodujúcim faktorom. Vďaka novým generátorom sa to však môže čoskoro zmeniť.

Ľahšie a výkonnejšie

Sondy určené na medziplanetárne misie majú na výber fotovoltické panely alebo rádioizotopové termoelektrické generátory (RTG), ktoré používa napríklad aj marťanský rover Perseverance. Výhodou týchto generátorov je, že sú v porovnaní s fotovoltikou oveľa kompaktnejšie a nie sú ohrozené kolíziami s drobnými úlomkami asteroidov.

Zároveň sú však pomerne ťažké, čo je pre vesmírne sondy limitujúcim faktorom. Ak totiž sonda mieri k vzdialenejším objektom na okraji slnečnej sústavy, potrebuje od rakety množstvo výkonu, čo spotrebuje väčšieho množstva paliva, než keď vynáša družicu len na orbitu Zeme. Nosnosť rakety tak klesá, respektíve narastá potreba väčšej, výkonnejšej a najmä drahšej rakety.

US Federal Government

Vedci sa však v rámci projektu APPLE snažia vyvinúť generátor, ktorý dokáže produkovať elektrickú energiu, uchovávať ju a zároveň zásobovať teplom ostatné komponenty na palube. Pritom má byť ľahší, než doterajšie RTG. Výhodou tohto projektu je modulárnosť, ktorá pri dnešných RTG chýba, vysvetľuje v štúdii NASA.

Občas stačia gigantické panely

Kým niektoré sondy sa spoliehajú na kompaktné pasívne generátory, iné dostanú gigantické solárne panely. Podobne je na tom aj pripravovaná sonda Psyche, ktorá má preskúmať jeden z najzaujímavejších asteroidov s obrovskou hodnotou. Panely tejto sondy majú dosiahnuť plochu až 75 m2.

Výber je obrovský

Nový RTG má pripomínať dlaždicu, ktorá dokáže podľa potreby vyžarovať teplo pomocou radiátora do okolitého kozmu alebo ho poskytovať zvyšku zariadenia. Zároveň môže byť použité prakticky ľubovolné množstvo týchto dlaždíc, ktoré poskytnú potrebnú energiu a zároveň jej ukladanie.

rost9/freepik

Ako palivo majú tieto RTG použiť plutónium-238, bežnejšie používané ako nálož jadrových bômb. Tím zodpovedný za projekt APPLE vytvoril aj niekoľko experimentálnych komponentov, avšak zatiaľ nie je jasné, či obdržali ďalšie investície a pokračujú vo vývoji, alebo projekt narazil na slepú uličku a ďalej nepokračuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú