Aktuálna vlajková loď značky vivo, ktorá je v predaji aj u nás – model X80 Pro – vo svete špičkových smartfónov hneď po svojom predstavení poriadne zamiešala karty.

Na túto značku sa viacero Slovákov môže pozerať s nedôverou, v segmente smartfónov však ide o zabehnutého a dobre známeho hráča s viac než 400-miliónovou používateľskou základňou.

Zatiaľ čo veľkú časť uznania zožal smartfón za špičkový kamerový systém, vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou ZEISS, tento smartfón v sebe skrýva mnoho ďalších funkcií, ktoré si zaslúžia pozornosť. Prinášame zoznam šikovných funkcií, ktoré na svojom X80 Pro rozhodne využijete aj vy.

Dokonalý obraz za každých podmienok

V dnešnej dobe sú fotografie hlavným spôsobom komunikácie a to nielen na sociálnych sieťach. Čo dnes nemusíme povedať, či napísať, radšej zachytíme smartfónom. Aj preto je dôležité mať vždy poruke sadu nástrojov na ich úpravu. Ak chcete urobiť len rýchlu úpravu, ako je zmena filtra, alebo máte takmer dokonalý záber, ktoré potrebujete trochu doladiť – časté sú napríklad úpravy pozadia obrázka.

Ak chcete napríklad odstrániť ľudí z pozadia, ktorí sa na fotke objavili náhodou, alebo premeniť preplnenú pláž na dokonalý osamelý raj, zoznámte sa s funkciou Erase. Funkcia je priamo integrovaná do fotoalbumu v aplikácii Album, ktorá sa vďaka inovatívnym nástrojom veľmi približuje rozsahu platených aplikácií na úpravu fotografií.

Rýchle a spoľahlivé úložisko

“Pod kapotou” X80 Pro sa skrýva pokročilé úložisko, ktoré zvyšuje jeho rýchlosť a spoľahlivosť. V závislosti od toho, ako často sa údaje používajú, sa tie údaje, ktoré sú náchylné na fragmentáciu, ukladajú oddelene, aby sa znížila možnosť migrácie.

Testovanie vivo ukazuje, že hĺbková defragmentácia znižuje možnosť vážnej fragmentácie o 25 %, zatiaľ čo neefektívnosť ukladania spôsobená fragmentáciou je výrazne znížená. To pomáha optimalizovať životnosť pamäte a zároveň zvyšuje rýchlosť používateľského zážitku.

Interné testovanie zistilo, že znížená fragmentácia aj po dlhšom používaní pomáha zaistiť vyššiu rýchlosť: napríklad rýchlosť kopírovania 4 GB súborov sa môže zvýšiť o 74,1 % a rýchlosť inštalácie veľkých hier o 23,1 %. Je to výhoda, ktorú na prvý pohľad nik nevidí, no používatelia ju časom rozhodne ocenia.

Vylepšená haptická odozva

Pokiaľ ide o smartfóny, kľúčový je prvotný pocit: Vďaka vylepšenému lineárnemu motoru osi X, ktorý reaguje rýchlejšie na každý príkaz, je haptická odozva X80 Pro na vysokej úrovni. Každá vibrácia je ostrá, výkonná a tiež tichšia.

Zvuk vibrácií je nižší o 20 % v porovnaní s predchodcom, navyše spoločnosť vivo vyvinula vlastné vibrácie pre viac ako 200 scenárov, takže každý dotyk (či už ide o písanie alebo hranie hier) je prepracovaný a poskytuje výraznú odozvu.

V ďalších smeroch stávka na istotu

Miernou obavou pri pohľade na špecifikáciu bola výdrž batérie, ktorá s kapacitou 4700 mAh za novodobým 5-tisícovým mAh štandardom predsa len o niečo zaostáva. Výdrž však nie je žiadnym kameňom úrazu a telefón aj pri konštantnej záťaži bez kompromisov v plnom rozlíšení a 120 Hz displeji spĺňa povinnú jednodňovú výdrž.

V prípade dochádzajúcej batérie poteší možnosť 80 W nabíjania cez kábel, ktoré zvládne telefón plne nabiť už za niečo menej ako 40 minút. Nabíjačka je súčasťou balenia, výrobca ponúka aj možnosť dokúpiť bezdrôtovú nabíjaciu stanicu s výkonom 50 W, ktorá z 0 na 100 % telefón nabije za približne 60 minút.

Potešila aj nadstavba FunTouch OS 12, ktorá pripomína čistý Android. Znamená to, že telefón na trh neprichádza s hromadou zbytočných predinštalovaných aplikácií. Vivo operačný systém necháva takmer nedotknutý a netlačí v ňom dopredu svoje vlastné aplikácie, čo je pri čínskom výrobcovi plus.

Systém funguje spoľahlivo a telefón je svižný, po stránke používania sa jednoducho nie je na čo sťažovať. Zamrzia možno len chudobnejšie nastavenie vždy zapnutého displeja (Always on), kde je ponuka upozornení obmedzená len na niekoľko vybraných aplikácií, nedostatok ale považujem za drobnosť. Skúsenosť s Vivo X80 Pro bola po stránke dennodenného používania bezchybná. Hocičo iné by ale vzhľadom na cenovku bolo sklamaním.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP