Po viac než dvadsiatich rokoch bol prekonaný rýchlostný rekord na bicykli. Výsledok predčí aj tie najodvážnejšie odhady, nakoľko bola finálna rýchlosť väčšia, než akú dosahuje väčšina automobilov, vrátane tých športových. 

Postarala sa o to 45-ročná Denise Mueller-Korenek, ktorá na soľnej pláni v Bonneville v Utahu pokorila 16. septembra rýchlostný rekord v jazde na bicykli. Za týmto výsledkom sa skrývajú roky driny, keď už od skorého veku sa zúčastnila viacerých súťaží a za svoju kariéru sa jej podarilo vyhrať 13 národných majstrovstiev a dvakrát skončila na pódiovom umiestnení na majstrovstvách sveta. Jazdila ako na cestách, tak aj na trati či na horskom bicykli.

Zobraziť celú galériu (1)
Facebook/Project Speed

Vyskúšala tiež motokáry, pretekala na s autami Mini Coopers a taktiež zabehla maratón Veľkého múru v Číne, ktorý sa konal v minulom roku. A je vôbec prvou ženou, ktorá sa pokúsila pokoriť rýchlostný rekord na bicykli. Prvý pokus sa uskutočnil ešte v roku 2016 s výsledkom 237,2 km/h. Nedávny rekord je však oveľa vyšší a ide o vôbec najlepší výsledok na svete.

Špeciálne upravený bicykel a dragster v hlavnej úlohe

Aby bolo vôbec dosiahnuť vysokú rýchlosť, bolo nutné k tomu istým spôsobom dopomôcť. Bol preto vyrobený špeciálny bicykel, s dĺžkou 2 metre a 17″ kolesami z okruhovej motorky, nakoľko bežné bicyklové kolesá by takýto nápor nezvládli. Kolesá mali vlastnú stabilizáciu, ktorá je vo vysokej rýchlosti a na nerovnej soľnej pláni nesmierne dôležitá. Zaujme aj prevod, ktorý má vpredu 62 zubov, zatiaľ čo zadná zdvojená kazeta má 12 zubov.

Here is our record run video. Tow release right around 1.5 miles, leaving 3.5 miles in the draft to achieve an average speed for the last mile of 183.9mph (between mile 4 & 5)! Orange signs are mile markers with an extra orange sign at mile 2.25 for the quarter mile on timing slip. Black smaller signs are quarter mile markers (except mile 2.25) mile 5-6 is the shutdown where Shea Racing – Shea Holbrook takes me from our 183.4 exit speed down to 110mph (a 70+ mph in speed reduction in 1 mile) before she pulls away to allow the 110mph wind to slow me down naturally. Video Credit to Ron Stoecky of Stoecky Films!

Gepostet von Project Speed Denise Mueller-Korenek am Montag, 17. September 2018

Prečítaj si tiež
Nový skladací elektrobicykel ako ďalší hit tohto leta. Odvezie ťa oveľa ďalej než elektrokolobežka, stojí pritom takmer rovnako

Pochopiteľne sa s takým prevodom nedá rozbehnúť vlastnou silou, preto bol bicykel aj s Denise roztiahnutý 800k dragsterom do rýchlosti 145 km/h (pravidlá to povoľujú), od ktorého sa následne odpojila, aby neskôr šliapala až 8 km, kým sa jej podarilo dosiahnuť rekordnú rýchlosť. Po celú dobu pred ňou išiel spomínaný dragster, ktorého úlohou bolo rozrážať vzduch kvôli menšiemu odporu. Výsledkom tak bola rýchlosť 296 km/h, čím sa predchádzajúci rekord prekonal o to o 27 km/h.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú