Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Konečne dobré správy? Dáta bez pátosu na svojom Facebooku informujú o zásobách plynu v Európe. Zdá sa, že zásobníky plynu v Európskej únii sú plné na 80 %. Sú teda o 12 % plnšie, ako minulý rok.

Dramaticky rastúce ceny energií, ako aj vidina ich nedostatku počas nasledujúcej zimy, už uviedli Európu do stavu najvyššej pohotovosti.

Nemecký Hannover napríklad vydal sériu konkrétnych nariadení, ktoré vo verejných budovách zatvárajú kohútiky s teplou vodou, obmedzujú kúrenie a žiadajú zamestnancov o vypínanie počítačov.

(Ne)dostatok plynu

Aktuálny vývoj stavu plynu v slovenských zásobníkoch po mesiacoch. Dáta bez pátosu

Mnoho Slovákov sa tiež obáva nedostatku plynu a to i napriek tomu, že všetky krajiny majú dlhodobý krízový plán, ktorý stanovuje postup pri odstavení plynu bez ohľadu na príčinu. Viac o tomto pláne nájdeš v samostatnom článku.

Navyše, nedávno premiér Eduard Heger spoločne s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckim oficiálne otvorili prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko, ktorý zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu.

Obaja premiéri zdôraznili bezpečnostný rozmer nového plynovodu, ktorý umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu, informuje TASR.

Napĺňanie zásobníkov plynu

Zásobníky plynu sú krátkodobým a dôležitým prvkom energetickej bezpečnosti, ako je to však s ich naplnením?

Podľa zistení analytikov z projektu Dáta bez pátosu, máme po zdražovaní a rôznych obavách konečne aj nejaký dôvod na úsmev. Zatiaľ čo sa na nás hrnuli správy o nedostatočnom prívode plynu, zásobníky EÚ sa naplnili o 12 % ich kapacity.

„Potrebujeme ešte napĺňať pár dní v auguste a potom 4-5 týždňov v septembri-októbri. A tým budú kapacity zásobníkov „technicky“ plné. Nikdy v nich nebolo viac ako 97%“, uvádzajú analytici.

To znamená, že ak sú zásobníky v EÚ naplnené v priemere na 80 %, potom do konca augusta môžu byť naplnené na 82 % a každý ďalší týždeň pribudnú ďalšie 2 až 3 % naviac.

Vzhľadom na to, že týmto tempom sa dokážu plniť zásobníky aj v čase krízy, keď od všadiaľ počuť o kritickom stave a rôznych obmedzeniach, potom podľa odborníkov bude „po naplnení zásobníkov táto kapacita prítoku k dispozícii pre priemysel, domácnosti/inštitúcie. Ak nepríde chladné počasie a zvýšený dopyt na vykurovanie, bude táto kapacita prítoku (a aj kapacita na trhoch) k dispozícii pre plynové elektrárne.“

Ako je na tom Slovensko?

Podľa dostupných informácií, bolo naplnenie zásobníkov na Slovensku silné v máji a júni, keď sa naplnenie zvýšilo o 16 %.

„Následne tempo napĺňania v júli a v auguste kleslo na polovicu: po 8%. Spolu narástla zásoba o 16%. To je oproti Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Holandsku rozdielny vývoj a súvisí s nedostatkom dodávok“.

Dáta bez pátosu

Ešte by sme mali napĺňať

Do plného stavu nám chýba zhruba 8 TWh, teda približne 700 miliónov metrov kubických plynu, pričom do konca roka máme dostať 900 miliónov metrov kubických. Aktuálne je pomer stavu plynu k ročnej spotrebe z roku 2021 na úrovni 57 %.

Treba však upozorniť, že zhruba 10 % je v zásobníku Dolní Bojanovice v Českej republike, ktorá slúži ako pohotovostná zásoba na udržanie tlaku a funkčného stavu plynovodnej sústavy pre domácnosti Slovenska.

Čo sa týka pomeru stavu plynu k maximálnej kapacite, zásobníky sú na Slovensku naplnené na viac ako 76 %. Pre porovnanie, Holandsko má zásobníky plné na 73,72 % svojej kapacity, Nemecko je plné na 81,28 %. Pri tomto tempe a počasí bude mať Nemecko zásobníky plné na konci septembra, Francúzsko má zásobníky v 90,34 % stave.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú