Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dramaticky rastúce ceny energií, ako aj vidina ich nedostatku počas nasledujúcej zimy, už uviedli Európu do stavu najvyššej pohotovosti. Nemecký Hannover napríklad vydal sériu konkrétnych nariadení, ktoré vo verejných budovách zatvárajú kohútiky s teplou vodou, obmedzujú kúrenie a žiadajú zamestnancov o vypínanie počítačov.

Je jasné, že zdražovanie elektriny a plynu sa nevyhne ani Slovensku. Denník N upozornil na rozsiahlu analýzu ÚRSO. Fontech z nej taktiež vyberá kľúčové dáta.

Elektrina (zatiaľ) nie výrazne, potom to však príde

Už viackrát sme informovali, že minister hospodárstva Richard Sulík sa rozhodol až do roku 2024 zastropovať cenu tzv. silovej elektriny pre domácnosti na 61 eurách za megawatthodinu. Tá podľa SITA tvorí asi 45 % z jej celkovej sumy.

Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne,“ povedal Sulík.

Strop sa však týka len domácností, nie napríklad firiem a podnikateľov, vrátane kaviarní a reštaurácií. Tie už teraz mesačne platia ceny, ktoré môžu byť aj dvojnásobné.

Podľa Denníka N teraz vieme podrobnosti, napríklad, že lacnejšia energia bude iba pre domácnosti s ročnou spotrebou do 4 megawatthodín energie. Zvyšok nad tento limit zrejme budú musieť doplatiť o poznanie drahšie, pretože súčasná cena elektriny na trhoch je až 8-násobne vyššia – elektrárne však zatiaľ používajú energiu, ktorú v kontraktoch nakúpili skôr, tá je drahšia „len“ 3,7-násobne. Všetko tak bude závisieť od ďalšieho vývoja.

ÚRSO

Horšie pri plyne

Plyn podobný strop od Sulíka aktuálne nemá, čo Slováci pocítia najmä v zime, keď domácnosti naštartujú plynové kúrenie. Už budúci rok by regulované ceny pre domácnosti mohli vzrásť v priemere o 170 %, informuje N-ko.

O opatreniach pre domácnosti sa zatiaľ len diskutuje, v hre je možnosť bežných ľudí uzavrieť s SPP kontrakt, ktorým si domácnosť ceny plynu zaviaže na 1 rok ceny iba o 59 % vyššie, prípadne na štyri roky o 20 % vyššie (+inflácia každý rok). Nie je však jasné, či takáto možnosť bude aj pre domy a byty, ktorým plyn dodáva niekto iný ako SPP.

Na detaily sa stále čaká.

ÚRSO

Okrem elektriny a plynu aj teplo

Mohlo by sa zdať, že domácnosti, ktoré nekúria plynom, ale elektrinou alebo sú napojené na verejný systém dodávky tepla, majú vyhraté. Opak je však pravdou.

Kvôli vyšším cenám energií stúpnu aj ceny tzv. centrálneho zásobovania teplom. Ako naznačuje analýza Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, v závislosti od dodávateľa (teplárne) to môže byť v priemere asi 140 %.

Domácnosti padnú na kolená

Ako teda odhaduje ÚRSO, regulované ceny pre domácnosti môžu v roku 2023 vzrásť v prípade elektriny a tepla o 130 %, v prípade plynu až o 170 %.

Údaj však vyzerá hrozivo až premenený na eurá. Podľa analýzy si bežná domácnosť bude musieť len na energie pripraviť od 121 až do 244 eur viac každý mesiac. O tom, aký to bude mať vplyv na tie najzraniteľnejšie a sociálne slabé skupiny, zrejme netreba diskutovať.

Znova však pripomíname, že s cenami môže výrazne zamávať najmä postoj Ruska a to, či si bude plniť záväzky ohľadne dodávok plynu, alebo nie.

Sulík opakovane deklaroval, že zásoby plynu má Slovensko dostatočné a aj podľa EÚ sme 2. najlepšie pripravenou krajinou. To však nič nehovorí o cenách energií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú