Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už od zverejnenia informácie, že Amazon získal za 250 miliónov dolárov práva na seriálového Pána Prsteňov, sa u mnohých fanúšikov po celom svete zdvihla vlna pochybností o osude Tolkienovho dedičstva.

Napriek rekordnému rozpočtu vo výške viac než 400 miliónov dolárov na jednu sériu mnohé diskusie smerujú k otázke, či seriál dokáže oddane a s rešpektom ctiť víziu Tolkienovho sveta v každom jednom detaile tak, ako sa to podarilo Jacksonovi.

Po prvej oficiálnej ukážke seriálu, ktorá bola zverejnená počas Superbowlu, je jasné, že časť diváckej obce ostáva skeptická aj naďalej. Trailer sa okamžite stal terčom bombardovania negatívnymi komentármi fanúšikov, ktorým leží v žalúdku politická korektnosť, slabé CGI či ignorovanie Tolkienovho odkazu.

Power of the Rings
TMDB

S obrovským seriálovým projektom streamovacieho giganta sa tak zároveň spájajú veľké očakávania, čím sa na tvorcov automaticky vytvára obrovský tlak zarytých fanúšikov, ktorí neodpustia ani najmenšie zaváhanie.

V stávke je už teraz veľa a Amazon už ohlásil viac sérií, či dokonca spin-offov. Divácke sklamanie by tak spoločnosti mohlo spôsobiť obrovskú ranu. Toto je 5 vecí, ktoré môžu nahnevať verných fanúšikov Pána Prsteňov a zároveň rozhodnúť o neúspechu seriálu u širokej verejnosti.

Prehnaná politická korektnosť

Značná divácka kritika, ktorá by sa mohla v priebehu seriálu prehĺbiť, padá na hlavu tvorcov aj za pozmenený rasový charakter postáv, ktorý nekorešponduje s knižným pôvodom, ale podľa fanúšikov skôr vyjadruje túžbu autorov splniť normy dnešnej politickej korektnosti.

„Zdalo sa nám prirodzené, že seriálová adaptácia Tolkienovho diela bude odrážať to, ako svet v skutočnosti vyzerá,“ povedala na margo rasovej diverzifikácie výkonná producentka Lindsey Weber.

Youtube / Amazon

„Tolkien je pre každého. Jeho príbehy sú o fiktívnych rasách, ktoré opúšťajú vlastné kultúry, aby sa spojili a bojovali bok po boku“, dodala Weber.

Nadšencov úspešnej knižnej série práve vyjadrenia tohto typu ešte viac pobúrili a hovoria o nedostatku vedomostí o Tolkienovej vízii vytvorenia Stredozeme, ako aj o samotnom živote spisovateľa, ktorý do značnej miery ovplyvnil jeho tvorbu.

Svoj život totiž strávil štúdiom lingvistiky a stredovekého folklóru Britských ostrovov a netajil sa sklamaním zo straty britskej histórie, identity a kultúry pri invázii Normanov. Vzácnosť kultúrneho dedičstva počas svojho života rovnako vyjadroval aj prostredníctvom svojho obdivu k mytológii severských národov.

Prílišná, neopodstatnená a samoúčelná diverzita je tak už teraz pre mnohých fanúšikov značným pošliapaním slávnej predlohy,  ktoré sa v konečnom zúčtovaní tvorcom nemusí vyplatiť. Zaujímavosťou je, že adaptácia ďalšej knižnej fantasy série Wheel of Time sa stretla s rovnakým problémom, kvôli čomu bol seriál z produkcie Amazonu prijatý pomerne vlažne.

Nevkusná napodobenina Game of Thrones

Samotní showrunneri nového seriálu sa netaja obdivom k úspešnému Game of Thrones, ktorý by vo viacerých smeroch radi predbehli. Kontroverznou sa stala predovšetkým snaha tvorcov priniesť do Tolkienovho sveta explicitný obsah s krvou a početnými sexuálnymi scénami s celkovým R-kovým ratingom pre seriál.

Na verejnosť prenikli aj správy, že producenti najali koordinátorov pre intímne scény, ktorí sa mali postarať o pohodlie hercov pri chúlostivých záberoch. Tvorcovia tak opäť zabrnkali na nervy fanúšikom, ktorí následne petíciou naliehali na Amazon, aby seriál nezahŕňal nahotu a sex spôsobom vlastným sérii Game of Thrones.

V súčasnosti sa zdá, že výzva fanúšikov zabrala a showrunner Patrick McKay v rozhovore pre Vanity Fair zvolil pri otázkach explicitného obsahu zmierlivejší tón, keď odpovedal „nie“, pokiaľ ide o násilie a sex na úrovni Game of Thrones. Sprzniť predlohu dávkou erotiky a explicitného násilia je tak pre divákov ďalším strašiakom, ktorý môže seriál doslova pochovať. Podľa mnohých tieto témy jednoducho nemajú vo svete Pána Prsteňov žiadne miesto.

TMDB

Tolkien bol veľký romantik a zároveň prísny katolík, ignorovanie toho, ako s citom zobrazoval lásku vo svojich príbehoch je skrátka cez čiaru. Práve narastajúcu sexualitu spisovateľ považoval za jednu z najväčších morálnych výziev ľudstva a svoje knihy postavil výhradne na večnom boji dobra so zlom. Kopírovať tak lacné prvky Game of Thrones nevyzerá byť tou správnou cestou.

Slabé CGI efekty
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú