Presne v takomto čase pred desiatimi rokmi bol predstavený vôbec prvý Apple MacBook, ktorý zásadne zmenil to, akým smerom sa notebooky začali uberať.

V roku 2008, tesne po skončení výstavy CES, sa konala konferencia Apple Macworld 2008, kde bol predstavený prvý notebook kalifornskej spoločnosti. Pri jeho predstavovaní ostal prítomný dav v šoku, keďže dovtedy prítomní nevideli tak malý a tenký notebook. Okamžite to zmenilo budúcnosť prenosných počítačov.

Je to ten najtenší notebook na svete

Takto zneli slová jedného z najväčších vizionárov Steveho Jobsa. V tej dobe konkurencia ponúkala notebooky hrubé asi 2,5 cm, s váhou 3 kg a len s 8 – 11 palcovými obrazovkami. Väčšina z nich neponúkala ani plnohodnotnú klávesnicu. MacBook Air 2008 pritom v najtenšom mieste dosahoval hrúbku len 4 mm, vážil 1,35 kg a ponúkol 13,3″ palcový displej. Na tú dobu niečo nepredstaviteľné.

Zobraziť celú galériu (4)
Flickr / Dan Farber

Takéto parametre dosiahla spoločnosť hlavne odstránením CD mechaniky. V dobe, keď ľudia tieto prenosné média stále vo veľkom používali, Apple všetko stavilo len na USB port. Ten bol šikovne ukrytý v tele notebooku, spoločne s 3,5 mm jackom a micro-DVI portom. Tým sa dosiahol nádherný celistvý dizajn, ktorý dokáže zaujať aj dnes.

Roky nepoznal konkurenciu

Okrem prémiového dizajnu, obsahoval MacBook Air aj slušné špecifikácie. Základom bol Intel Core 2 Duo s 2 GB pamäťou RAM a 120 GB SSD diskom. Na tú dobu celkom slušné. Obľúbený bol aj vďaka veľkému touchpadu s podporou gest, vďaka ktorému bolo jeho ovládanie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Za všetky tieto vychytávky si však spoločnosť Apple vypýtala aj poriadne mastnú sumu. MacBook Air vyšiel na 1799 dolárov a to v tej dobe bola obrovská suma (čo je aj dnes). V najvyššej konfigurácií vyšiel dokonca až na 2500 $.

Nenechaj si ujsť!
Apple v roku 2018 prinesie skvelé produkty. Toto sú najočakávanejšie novinky

Trvalo niekoľko rokov, kým sa konkurencii podarilo dohnať Apple. Aj keď dnes môžeš nájsť kopec zariadení, ktoré špecifikáciami, dizajnom či cenou ohrozujú MacBooky, tie stále patria k lídrom a k najlepším prenosným počítačom sveta. Apple pritom určite bude chcieť dostať konkurenciu do úzkych aj v prebiehajúcom roku, s chystanými zariadeniami má rozhodne šancu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom