Máš už dosť priemerných filmov Netflixu a pýtaš sa, prečo aj sľubné projekty neustále končia fiaskom? Nie si sám. Streamovací gigant diváka neustále láka na atraktívny zážitok a nakoniec sa z väčšiny jeho vlastnej produkcie vykľuje len stokrát videný brak, v lepšom prípade maximálne obstojná jednohubka. Pozreli sme sa na možné dôvody, prečo Netflix nevie a možno ani nechce točiť dobré filmy.

Kvalita sa preceňuje, stačí staviť na istotu

Aj s prispením vlažného politického trileru Beckett Netflix zatiaľ tento rok predstavil 81 filmov s nálepkou Originals. Stojí si tak za svojím sľubom zo začiatku roka, kedy divákom avizoval každý týždeň aspoň jeden nový film. Dali sme si námahu a všetky z nich hodili do najpopulárnejších tuzemských filmových agregátov – ČSFD a IMDB. Priemerné hodnotenie originálov od Netflixu za tento rok? 58 % na ČSFD a 6,1 na IMDB.

Netflix

Z hľadiska hodnotenia teda tohtoročné filmy giganta možno všeobecne označiť za priemerné, pri troche optimizmu jemne nadpriemerné. Nie je to však presne to, čo hlavné jadro predplatiteľov od Netflixu v skutočnosti očakáva?

„Vypnúť“ pri nenáročnej zábave a príliš sa nad ničím nezamýšľať? O diváckych preferenciách mnohé napovedajú samotné štatistiky streamovacej služby a pohľad na TOP 10 historicky najsledovanejších filmov Netflixu.

Netflix/úprava redakcie

Azda až na výnimku apokalyptického hitu Bird Box, ktorý však rovnako nebol vrcholovým diváckym zážitkom, rebríček jasne odhaľuje, že predplatitelia Netflixu si nielen vystačia, ale dokonca aj obľubujú nenáročnú filmovú zábavu, predovšetkým, pokiaľ ju sprevádzajú známe herecké tváre.

Argumentom by mohlo byť, že keď už Netflix nič lepšie neponúka, na zozname sa pochopiteľne musia objaviť aj takéto filmy. Knižnica služby ale obsahuje viacero snímok vysokých kvalít, ktoré zostali divácky opomenuté.

Pre príklady netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na sledovanosť v minulom roku. Historická dramatická snímka Trial of the Chicago 7, ktorú sme označili ako jeden z najlepších počinov v histórii Netflixu, sa vo väčšine krajín v TOP 10 najsledovanejších filmov neudržala ani len 10 dní. Len pre porovnanie, poľský erotický triler 365 dní v tomto rebríčku dominoval po dobu 121 dní.

Katastrofálne výsledky, kde je chyba?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú