Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Krajina vychádzajúceho slnka sa v mnohom líši od okolitého sveta a sú to aj zariadenia, ktoré výrobcovia prispôsobujú pre tamojší trh a zákazníkov. Rovnako tak to platí aj pre samotné smartfóny od Apple a ďalších výrobcov, ktoré sú v tomto kúte sveta vybavené nie vždy žiadúcou funkciou, informuje Engadget. Všetky smartfóny, vrátane iPhonov, musia v Japonsku vydávať pri fotografovaní a vytváraní screenshotov zvuk spúšte fotoaparátu.

Všetko to odštartovalo ešte začiatkom milénia, kedy sa na trhu začali objavovať prvé smartfóny s fotoaparátom ako Kyocera VP-210 s „ohromným“ 0,11 Mpx fotoaparátom. Zabudovanie objektívu do týchto prenosných zariadení však spôsobilo viacero problémov a jeden z nich sa Japonsko rozhodlo riešiť po svojom, aby sa eliminovali prípady, kedy sú ľudia na verejnosti fotografovaní perverznými fotografmi.

Japonsko chcelo bojovať proti perverzným fotografom

Mnohokrát sa totiž stalo, že si niektorí z takýchto ľudí v preplnenej doprave vo smartfóne zvečnil niekoho, kto o tom ani len nevedel, prípadne sa perverzní jedinci dostali nepozorovane pod sukne okolo stojacim slečnám. Práve takéto situácie však mala riešiť úprava smartfónov, ktoré sú pre japonský trh prispôsobené tak, aby pri fotografovaní a vytváraní snímky obrazovky zakaždým vydali hlasitý zvuk spúšte, a to aj pri tichom režime. Takéto riešenie bolo v mnohých prípadoch účinné.

Nenechaj si ujsť
Japonsko rozšírilo reštrikcie na export do Južnej Kórey

Napriek tomu zaznamenala tokijská metropolitná polícia ešte v roku 2013 zvýšený počet prípadov digitálneho voyeurizmu o 24 %, čo od roku 2007 predstavovalo nárast až o 60 %. Často boli pritom využívané práve smartfóny s fotoaparátom, no mnoho perverzných ľudí pri tomto konaní využilo aj fotoaparáty, ktoré nemusia vydávať zvuky. Prípadne tiež stavili na rôzne aplikácie, ktoré síce nie je možné spustiť z uzamknutej obrazovky, no pri fotografovaní umožňujú zachytiť snímku bez zvuku spúšte.

Vždy si tak ľudia s takouto úchylkou našli spôsob, ako tajne fotografovať ľudí či ich intímne partie na verejnosti aj bez toho, aby si ich okolie všimlo. Výnimkou v Japonsku pritom nie sú ani iPhony, ktoré taktiež dlhé roky musia vydávať zvuk spúšte bez možnosti jeho vypnutia, čo si všimli už používatelia iPhonu 3G v roku 2008, informoval japonský bloger Nobuyuki Hayashi.

Táto situácia pretrváva v krajine aj naďalej a ešte ani v roku 2016 si teda ľudia nemohli kúpiť smartfón, ktorý by so vstavanou aplikáciou fotoaparátu vytváral fotografie bez zvukového prejavu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú