Japonská vláda v piatok schválila odstránenie Južnej Kórey z tzv. „bieleho zoznamu“ krajín s preferenčným obchodným štatútom. Tento krok ešte zhorší vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré vážne poškodil spor o kompenzácie za nútené práce počas druhej svetovej vojny.

Japonsko už začiatkom júla zaviedlo kontroly na vývoz troch materiálov používaných pri výrobe čipov a smartfónov. A najnovšie sa rozhodlo rozšíriť kontrolu vývozu na všetky citlivé materiály s platnosťou od 28. augusta. Tento krok okrem eskalácie napätia medzi ázijskými susedmi, zasiahne celý sektor špičkových technológií a negatívne ovplyvní dodávateľské reťazce, ktorým už komplikuje situáciu obchodný spor medzi USA a Čínou.

Napätie medzi Japonskom a Južnou Kóreou sa stupňuje

Strata preferenčného obchodného štatútu sa bude vzťahovať na desiatky ďalších výrobkov zo zoznamu položiek, ktoré by sa potenciálne mohli zmeniť na zbrane. V Japonsku viac ako 200 položiek podlieha kontrole exportu. Ukončenie štatútu „preferovanej krajiny“ tiež znamená, že Japonsko by mohlo obmedziť vývoz akéhokoľvek produktu do Južnej Kórey z dôvodov národnej bezpečnosti. Južná Kórea vyjadrila „hlboké poľutovanie“ a sľúbila tvrdú reakciu na rozhodnutie Japonska.

Zobraziť celú galériu (2)
FOTO TASR/AP Photo/Koji Sasahara

Nenechaj si ujsť
Donald Trump schválil nové clá na čínsky tovar. V hre sú stovky miliárd eur

Vláda v Soule pripomenula, že sa snažila vyriešiť obchodný spor s Tokiom diplomaticky, ale teraz tvrdo zareaguje na kroky Japonska, ktoré považuje za „nespravodlivé“. Južná Kórea tvrdí, že japonské obchodné limity by mohli poškodiť jej hospodárstvo závislé od vývozu, a obvinila Tokio, že využíva obchod ako zbraň v spore o odškodné pre vojnové obete. Vývozné opatrenia Japonska zo začiatku júla už vyvolali protesty a bojkot v Južnej Kórei.

Japonské ministerstvo obchodu zase uviedlo, že Soul podkopal „vzťah dôvery“, keď opakovane ignoroval alebo odkladal reakciu na žiadosť Japonska o vysvetlenie z pohľadu Tokia problematických dodávok. Ministerstvo má podľa vlastných slov obavy, či juhokórejské vývozné kontroly zabránia zneužitiu citlivých materiálov. Proces schvaľovania vývozu týchto materiálov z Japonska do Južnej Kórei môže teraz trvať až 90 dní. To spomalí, ale nezastaví dodávky.

Vzťahy medzi krajinami sú napäté už dlhé desaťročia

Tento štandardný postup funguje dobre pri ostatných krajinách, takže by to nemal byť problém ani v prípade Južnej Kórey, uviedlo japonské ministerstvo. Vzťahy medzi oboma krajinami sú už desaťročia napäté v dôsledku brutálnej koloniálnej vlády Japoncov na Kórejskom polostrove v rokoch 1910 – 1945. A toto napätie sa ešte zvýšilo po niekoľkých rozhodnutiach juhokórejských súdov, ktoré nariadili japonským firmám odškodniť obete.

Podľa Japonska bola táto otázka vyriešená v rámci dohody o normalizácii vzťahov z roku 1965. Japonsko odmieta tvrdenie Soulu, že vývozné kontroly sú odvetou za verdikty súdov v Južnej Kórei, ktoré umožňujú zaistenie aktív japonských spoločností na vyplatenie kompenzácií pre ich kórejských robotníkov počas vojny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom