Z laboratória na monitorovanie vesmírnych úlomkov prišlo upozornenie na potencionálnu zrážku dvoch veľkých objektov. Nefunkčný ruský satelit a čínska raketa sa môžu v najbližších dňoch zraziť na orbite. Náraz by mohol vytvoriť obrovské množstvo menších vesmírnych úlomkov, ktoré sú hrozbou pre operujúce satelity, informoval Forbes.

Za 63 rokov aktivity človeka vo vesmíre sa nahromadilo vôkol Zeme nesmierne množstvo tzv. „vesmírneho odpadu“, ktorý tvoria staré satelity, časti rakiet a úlomky po zrážkach medzi nimi. Práve takéto nefunkčné kusy techniky a trosky obiehajúce okolo planéty predstavujú vysoké riziko pre fungujúce satelity na orbite.

Aktualizované 16.10.2020

Americká spoločnosť LeoLabs na Twitteri informovala, že k predpokladanej potencionálnej zrážke nefunkčného ruského satelitu a čínskej rakety dnes nadránom nedošlo. Objekty sa podľa astrofyzika Moriby Jaha tesne minuli vo vzdialenosti približne 70 metrov a ku katastrofickej zrážke, ktorá by vytvorila tisícky ďalších úlomkov, našťastie nedošlo, informuje ČT24.

Pôvodný článok

Zrážka hrozila aj Medzinárodnej vesmírnej stanici

Len nedávno sme informovali o tom, ako sa ISS vyhla potencionálnej zrážke s kusom vesmírneho odpadu, ktorý mohol napáchať veľké škody. Aj malé teleso vo vesmíre totiž dokáže pri zrážke vo vysokej rýchlosti vytvoriť ďalšie veľké množstvo úlomkov a napáchať rozsiahle škody.

Medzinárodná vesmírna stanica sa pohybuje rýchlosťou zhruba 7,6 km/s a pri strete s iným telesom tak mohlo dôjsť k jej vážnemu poškodeniu.

Bližšie detaily nájdeš v samostatnom článku. Podobné manévre musela ISS vykonať len v tomto roku už 3-krát. Množstvo vesmírneho odpadu sa v priebehu desaťročí znásobilo a za posledných 20 rokov pribudol v okolí Zeme činnosťou človeka odpad, ktorý zaberá vyše 40 000 m2.

Trosky a nefunkčné satelity, spolu s časťami rakiet, sa pritom môžu navzájom stretnúť, čím sa vytvoria ďalšie úlomky, ktoré následne vo vysokej rýchlosti obiehajú ďalej okolo planéty a ohrozujú funkčné zariadenia.

Nenechaj si ujsť
Okolie Zeme je zamorené vesmírnym odpadom. Za dekády sme vytvorili problém gigantických rozmerov

Ruský satelit a čínska raketa môžu do seba čoskoro naraziť rýchlosťou až 53 000 km/h

Pred hrozbou zrážky varovalo laboratórium LeoLabs, ktoré sleduje obiehajúce úlomky vesmírneho odpadu. Riziko podľa varovania predstavuje aktuálne najmä starý ruský satelit a čínska raketa, ktoré spolu vážia až 2,8 tony. Náraz takto ťažkých telies vo veľkej rýchlosti by vytvoril tisícky ďalších trosiek.

Spomínaný ruský satelit Parus bol na orbitu vyslaný ešte v roku 1989 a čínska raketa ChangZheng-4c obieha okolo Zeme už celých 11 rokov. Okolo nich navyše obiehajú ďalšie veľké objekty, ktoré ešte viac zvyšujú riziko zrážky. K ich priblíženiu by malo dôjsť v piatok krátko pred 3. hodinou ráno nášho času vo výške približne 991 km nad južným Atlantickým oceánom.

Pravdepodobnosť zrážky je pritom viac ako 10 %. Vypočítané riziko je v takomto prípade skutočne vysoké vzhľadom na objem týchto telies. Satelit a raketa pritom môžu do seba naraziť rýchlosťou až takmer 53 000 km/h, informuje Space. Po zrážke týchto telies by podľa LeoLabs došlo k signifikantnému zvýšeniu úlomkov na nízkej orbitálnej dráhe.

Ešte v roku 2009 pritom došlo k podobnej zrážke medzi komunikačným satelitom z konštelácie Iridium a nefunkčným ruským vojenským satelitom Kosmos 2251. Výsledkom nárazu bolo vyše 1800 nových úlomkov.

Stovky alebo tisícky ďalších však boli natoľko malé, že ich monitorovacie systémy nezaznamenali. Aj spomínaná potencionálna kolízia ruského satelitu a čínskej rakety tak len podčiarkuje vážny problém, ktorý človek vytvoril v okolí Zeme od roku 1957.

V tomto smere sa však mnohé spoločnosti a vesmírne agentúry snažia znížiť množstvo vesmírneho odpadu aj vďaka medzinárodne uznávaným pravidlám, ktorými sa riadia pri návrhu a konštrukcii nových satelitov a rakiet.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom