O humanoidnom robotovi menom Sophia si už určite počul. Bol to prvý robot, ktorý získal občianstvo, konkrétne v Saudskej Arábii. Okrem toho sa jeho uvažovanie podobá tomu ľudskému a v budúcnosti má v pláne založiť si rodinu a ešte viac spolupracovať s ľuďmi. 

Po novom sa tento robot rozhodol bojovať za práva žien v Saudskej Arábií, ako aj všeobecne ľudských práv na celom svete. Ako iste vieš, situácia v arabských krajinách nie je práve najlepšia a tamojšie ženy musia byť neustále zahalené, nesmú verejne vystupovať či dokonca sa objaviť na verejnosti bez sprievodu muža. Samozrejme, postupom času aj tu nastáva zmena k lepšiemu a v septembri dostali ženy právo šoférovať či navštevovať ženské kaviarne. Paradoxom naďalej ostáva, že Sophia je síce výzorom žena, tieto obmedzenia sa však na ňu nevzťahujú.

Robot bez práv bojuje za práva ľudí

Pravdou je, že roboti či iná forma umelej inteligencii nemá nikde definované vlastné práva. V podstate nemajú žiadne, a to aj napriek tomu, že Sophia má občianstvo nejakej krajiny. No na druhej strane, takíto roboti priťahujú na seba veľkú pozornosť, čiže môžu byť použitý na vyzdvihnutie konkrétnych problémov, ktoré trápia ľudí. Tým sa otvára otázka práv humanoidov. V poslednej dobe sa o nich vo veľkom diskutuje, pričom názory sa líšia. Niektorí tvrdia, že by mali byť vytvorené základné práva, no iní naopak tieto zákony razantne odmietajú.

Zobraziť celú galériu (1)
Humanoidný robot Sophia Zdroj: Facebook

‚‚Sophia je v tomto momente dieťa. V niektorých ohľadoch má myseľ dieťaťa a v inej súvislosti má myseľ dospelého, vysokoškolsky vzdelaného človeka. Otázkou je, zaslúžia si práva a rešpekt? Ja si myslím, žeby sme sa mali správať s úctou k všetkým živým bytostiam,’’ uviedol David Hanson, tvorca Sophie.

Nenechaj si ujsť!
Prvý humanoid Sophia všetkých prekvapuje. Chce si založiť rodinu a nažívať spolu s ľudmi

‚‚AI nemôže mať žiadny názor. Program umelej inteligencie nemá v diskusii čo ponúknuť. Dokonca ani nevie, aká je debata. V tomto prípade ani nevie, aké sú ženy a aké sú ich práva. Je to len opakovanie nejakého textu, ktorý doň vložil programátor. Všeobecne sa musíme vyhnúť miešaniu ľudí a robotov. Nevidím žiadny dôvod na to, aby sa strojom dávali nejaké práve či občianstva.

Práva sú definované pre osoby – ľudské bytosti, ktoré sú schopné vyjadriť svoju slobodnú vôľu a môžu byť zodpovedné za svoje činy. Za robotom alebo AI stoja ľudskí programátori a za všetko je zodpovedný daný dizajnér. ’’ oponuje Raja Chatila, predseda komisie pre etické úvahy v oblasti AI (IEEE).

Aj to bol dôvod, prečo IEEE nedávno vydala príručku pre etický rozvoj umelej inteligencie. V tomto prípade však etické úvahy musia byť aplikované na ľudí, ktorí AI rozvíjajú. Aký je tvoj názor na túto problematiku? Mali by mať aj roboti a rôzne formy umelej inteligencie svoje práva alebo nie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom