Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pomocou jedinečným kryštálov sa podarilo vedcom vytvoriť kľúčové kvázičastice, ktoré dokazujú novú schopnosť prastarej horniny z namíbijského ložiska. Ako informuje ScienceAlert, materiál môže zásadne pomôcť pri vývoji kvantových počítačov, ďalšom kroku v evolučnom rebríčku výpočtovej techniky ľudstva.

Dôležité Rydbergove polaritóny

Vedci vytvorili pomocou jedinečného materiálu doteraz najväčšie hybridné častice svetla a hmoty v histórii. Pomohol im pri tom kameň obsahujúci kryštály oxidu meďného (Cu2O), ktorý pochádza zo starého ložiska v Namíbii – na svete je pritom takýchto ložísk extrémne málo, no materiálu je zatiaľ dostatok.

Kryštál z tohto kameňa vedci zmenšili na hrúbku menšiu, než je hrúbka ľudského vlasu a vložili ho medzi dve zrkadlá. Týmto spôsobom chytili do pasce svetlo a vytvorili polaritóny až 100-násobne väčšie v porovnaní s tými, ktoré dokázali vedci vytvoriť doteraz pomocou iných metód, píše Univerzita svätého Andrewsa.

National Institute of Standards and Technology

Rydbergove polaritóny sú výnimočné tým, že sa neustále prepínajú medzi štádiom hmoty a svetla. Podľa vedcov je táto vlastnosť dôležitá, keďže svetlo je príliš rýchle a hmota dokáže interagovať, pričom kombinácia týchto dvoch vlastností môže pomôcť kvantovým počítačom, ktoré zažívajú doteraz najintenzívnejší vývoj.

Majú aj obmedzenia

Ako ukázala nedávna štúdia, problémom kvantových počítačov sú aj kozmické lúče. Tie môžu zasiahnuť takéto zariadenia, čo sa stáva pomerne často a ovplyvniť ich funkciu, pričom v niektorých prípadoch ovplyvnia až 24 z 26 qubitov. Problém má riešenie a to je izolácia, teda umiestnenie takýchto zariadení do príslušných štítov. Napriek tomu sa ale jedná o ďalšiu veľkú komplikáciu pre tieto počítače budúcnosti.

Kúpili ho na eBay

„Kúpiť kameň z eBay bolo jednoduché. Výzvou bolo vytvoriť Rydbergove polaritóny, ktoré existujú v extrémne úzkom farebnom spektre,“ vysvetľuje fyzik Sai Kiran Rajendran.

Polaritóny v novovytvorenom zariadení sú tvorené párovaním excitónov a fotónov, pričom oxid meďný je supravodič obsahujúci veľké excitóny, vysvetľujú vedci v štúdii zverejnenej v Nature. Pri správnych podmienkach je možné tieto excitóny donútiť spárovať sa s fotónmi.

Práve flexibilita polaritónov je kľúčová pri kvantových počítačoch, kde je nutné kontrolovať kvantové stavy nedefinované až do chvíle, než sú pozorované. A aj keď sú kvantové počítače s takouto technológiou ešte vždy pomerne ďaleko, nový objav posúva vedu v ich oblasti míľovými krokmi vpred.

Connie Zhou, IBM

Podľa odborníkov môžu funkčné kvantové počítače v budúcnosti veľmi rýchlo vyriešiť extrémne komplikované výpočty, na ktoré nestačia ani najmodernejšie superpočítače. Môžu pomôcť vo vývoji nových supravodivých materiálov či dokonca v chápaní proteínov a v konečnom dôsledku aj vývoji nových liekov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú