Aktualizovaný iOS 16 väčšina z nás používa už viac než týždeň. Nie všetky novinky, ktoré priniesol, ale predstavujú jednoznačný krok vpred. Reč je o haptickej odozve klávesnice, teda vibrovaní telefónu pri písaní na displeji, ktorá podľa samotného Apple dokáže negatívne ovplyvniť výdrž batérie. Na tému upozornil MacRumors.

Haptická odozva slabými vibráciami simuluje stláčanie skutočných klávesov a mala by zlepšiť pocit z písania na smartfóne či dokonca minimalizovať preklepy. Apple túto funkciu známu z Androidu na svoje iPhony priniesol až tento rok a stavíme sa, že si o nej možno ani nevedel.

Haptická odozva znižuje výdrž batérie, priznáva Apple

Že haptická odozva znižuje výdrž batérie, je úplne logické. Pri každom stlačení klávesy sa totiž musí rozbehnúť batériou napájaný motorček vo vnútri iPhonu.

To, že na tento fakt upozorňuje aj priamo Apple, však môže znamenať, že jeho spotreba je pomerne značná a rozdiel vo vydrží nemusí byť práve zanedbateľný.

Zapnutie haptiky klávesnice môže mať vplyv na výdrž batérie Vášho iPhonu,“ píše Apple na svojom webe. Bohužiaľ, nebolo objasnené do akej miery môže batériu ovplyvniť.

Taktiež musíme podotknúť, že v redakcii sme žiadne  zníženie výdrže nepozorovali. Je však možné, že postihuje skôr staršie iPhony.

MacRumors podotýka, že haptiku nevypne ani zapnutie šetriaceho režimu batérie, len jej prepínač v nastaveniach klávesnice. Okrem haptickej odozvy môžeš používať aj tú zvukovú, no to určite vieš.

Fontech

Problémy prišli aj pri indikátore batérie

Jednou z dalších funkcií, ktoré so sebou priniesol systém iOS 16, bol nový indikátor batérie s percentuálnym ukazovateľom. Apple ho v predchádzajúcich verziách iOS, respektíve novších iPhonoch s výrezom pre Face ID úplne odstránil.

Teraz je späť, no v prvom vydaní bol mnohými používateľmi pomerne ostro kritizovaný, pretože zatiaľ čo percentá batérie klesajú, vizuálne zobrazenie ikony tomu nezodpovedá. Inak povedané, bez ohľadu na to, na koľko percent je dané zariadenie nabité, ikona vyzerá nabitá naplno, čo sťažovalo čitateľnosť.

Výnimkou bol len stav, kedy batéria klesla pod 20 %. Tento nevydarený indikátor tak pomýlil nejedného používateľa, ktorý sa pri letmom pohľade mohol nazdávať, že svoje zariadenie stále má dostatočne nabité.

Apple evidentne vypočul sťažnosti svojich zákazníkov a v beta verzii iOS 16.1 priniesol vylepšenie vizuálneho indikátoru stavu batérie. Ten po novom presne zodpovedá percentuálnemu stavu batérie, takže používateľ bude už pri krátkom pohľade na indikátor lepšie vedieť, v akom stave je jeho batéria.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP