Pred pár dňami došlo v parkovacej garáži pri nórskom letisku mesta Stavanger k vypuknutiu obrovského požiaru, ktorý poškodil a zničil stovky okolitých áut. Hasičom trvalo až 8 hodín, pokým sa podarilo požiar dostať pod kontrolu. Krátko po tejto udalosti sa rozšírili špekulácie, že na vine má byť elektrická Tesla, informuje Electrek. Ako sa však neskôr ukázalo, požiar v garáži nespôsobil žiaden elektromobil, ale dieselový model, ktorý predtým výrobca zvolával kvôli chybnej kabeláži.

Prvotné informácie sa nepotvrdili a dohady o elektrickej Tesle ako zdroji požiaru boli mylné. Počas požiaru sa našťastie nikto nezranil, no evakuovaných muselo byť 1 700 ľudí. Oheň zasiahol a zničil 300 ďalších vozidiel, informuje The Drive. Keďže Nórsko má viac elektromobilov ako akákoľvek iná krajina v Európe, mnohí pripisovali požiar práve Tesle. V tom čase však presný zdroj požiaru nebol známy a prebiehalo vyšetrovanie. Časť garáže sa po požiari zrútila.

Obviňovali Teslu. Zdrojom požiaru ale bolo auto so spaľovacím motorom

Podľa nórskeho zdroja zverejneného na fóre Reddit požiar spôsobil Opel Zafira s dieselovým pohonom, ktorý majiteľ štartoval v garáži po prázdninách a počas toho sa začal z auta šíriť dym. Práve tento model bol v minulosti stredobodom pozornosti kvôli chybnej elektroinštalácii, čo sa malo týkať áut bez klimatizačnej jednotky. Tieto vozidlá dokonca zvolával pre tento problém aj samotný Opel. Je možné, že Zafira, ktorá spôsobila požiar v nórskej parkovacej garáži, nemala túto závadu opravenú.

Carina Johansen/Aftenposten

Nenechaj si ujsť
Obrovský požiar Tesly Model S pri nehode v Rakúsku nespôsobila batéria. Pričíny sú ďaleko záhadnejšie

Dokonca sa po tejto udalosti objavili aj špekulácie a konšpirácie, že dieselový motor bol v prípade označený za zdroj, aby sa nepoukazovalo na nebezpečnosť elektrických vozidiel. Viniť z požiaru dieselovú motorizáciu vozidla však nie je jednoznačne objektívne, pretože problém s elektroinštaláciou sa nevyskytuje iba v prípade áut vybavených naftovým agregátom. Požiar v garáži sa však rozšíril aj na niekoľko elektromobilov a hasiči sa museli uistiť, že nedochádza k ďalšiemu horeniu batérií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom