V austrálskom štáte Victoria došlo pred pár hodinami k požiaru časti batériovej „farmy“ Tesla Megapack. Ako píše portál Electrek, príčina zatiaľ známa nie je, no podľa správ je takmer nemožné dostať tento požiar pod kontrolu.

Aj keď Megapack v Austrálii už niekoľkokrát pomohol tamojším občanom a situáciu zachránil dokonca aj pri nedávnom výbuchu v uholnej elektrárni, systém batérii Tesly teraz spôsobuje obyvateľom štátu Victoria poriadne vrásky na čele.

Požiar, ktorý nie je možné kontrolovať

Nová batériová farma, ktorá vyrástla v južnej Austrálii, iba pred pár dňami prešla testovaním a pomaly sa mala začať nasádzať do reálnej prevádzky, píše Reuters. Systém s celkovou kapacitou 450 kWh budovala spoločnosť Neoen, no využila spomínané batérie od Tesly.

Zo zatiaľ neznámych príčin sa však jeden Megapack vznietil, pričom kapacita jedného „packu“ je 3 MWh, a preto je takýto požiar extrémne silný. V noci proti nemu bojovalo viac ako 150 hasičov z blízkeho okolia, no bez úspechu. Očakáva sa, že Megapack bude nepretržite horieť 8 až 24 hodín.

Asistent hlavného požiarneho dôstojníka pre média povedal, že ak sa budú snažiť celý systém schladiť, horenie tým môžu iba predĺžiť. Dobrou správou je, že požiar sa nerozšíril na Megapacky stojace naokolo. Po tejto stránke to má Tesla z bezpečnostného hľadiska zvládnuté.

Pre občanov v okolí však môžu predstavovať nebezpečenstvo toxické výpary, úrady preto vydali varovanie pre mestá Batesford, Bell Post Hill, Lovely Banks, Moorabool a severnú časť mesta Geelong.

Megapack ako záchranca pred výpadkami siete

Energetická divízia spoločnosti Tesla nie je tak medializovaná, ako ich automobilka, no rozhodne sa jedná o rovnako dôležitý, ak nie ešte dôležitejší segment americkej spoločnosti. Tesla Energy v rámci svojej dcérskej spoločnosti Gambit Energy Storage LLC v tichosti začala budovať novú batériovú farmu v Texase.

Texas bude po dokončení továrne Gigafactory „novým domovom“ Tesly. V Austine už rastie nová továreň na výrobu elektromobilov, no americká spoločnosť tu potajme buduje ďalší obrovský projekt, megabatériu s kapacitou až 100 MWh.

Obrovská batéria, ktorá má zabezpečiť stabilitu miestnej energetickej siete, rastie v meste Angleton, približne 40 km od Houstonu. „Batériová farma“ má celkovú kapacitu 100 MWh a pozostáva z 20 samostatných batériových blokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú