O tom, že CEO Tesly a SpaceX je jedným z najväčších vizionárov dnešnej doby, niet žiadnych pochýb. Bol to práve Musk, kto ukázal svetu plány cesty na Mars, ktorá bola teraz znova presunutá na koniec tejto dekády.

Ľudstvo vďaka vymoženostiam modernej techniky môže pracovať na vesmírnych lodiach, ktoré nás jedného dňa dostanú na marťanskú pôdu. Takýto cieľ si stanovil aj Elon Musk. Je to práve jeho vesmírna agentúra, ktorá už začala s prípravami na túto dlhú a náročnú cestu. Prvotné plány naznačovali, že by prví ľudia mohli na Mars cestovať v roku 2022, no neskôr spoločnosť toto rozhodnutie prehodnotila. Dátum sa tak presunul na rok 2018, čo sa však zdalo byť priskoro a let na sa znova odložil, no tentokrát do roku 2020.

SpaceXzdroj fotografie: Screenshot/SpaceX/YouTube

Túto správu potvrdil aj prezident spoločnosti Gwynne Shotwell. Dôvodom odkladu misie Red Dragon má byť to, aby sa v SpaceX mohli sústrediť aj na ambicióznejšie projekty, akým je program pre komerčné lety a raketa Falcon Heavy. Vzhľadom na vývoj týchto plánov sa zdá, že si ľudstvo na prechádzku po Marse ešte bude musieť zopár rokov počkať. Úspechy spoločností Elona Muska však hovoria za všetko a s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj táto misia úspešná, no jej uskutočnenie potrvá o čosi neskôr. Po odpálení prvej vesmírnej lode by mohli byť lety na Mars realizované zhruba každých 26 mesiacov. Vtedy sa Mars totiž nachádza v jednej línii s našou Zemou.

zdroj fotografie: TED

Nenechaj si ujsť
Je to oficiálne! Ľudia pôjdu na Mars a NASA odhalila svoj detailný plán

Najnáročnejšou však bude rozhodne prvá misia, ktorá v reálnych podmienkach otestuje všetky technológie ako aj pristátie. To môže byť pomerne zložité, pretože kvôli nepreskúmanému terénu a veľmi slabej atmosfére môže dôjsť k rýchlemu a tvrdému pristátiu. Na to však spoločnosť SpaceX pri vývoji rakety Red Dragon taktiež brala ohľad, a preto ju vybaví špeciálnym nadzvukovým pohonom. Ten bude umiestnený do trupu tejto vesmírnej lode, aby tak bolo pristátie čo „najhladšie“. Vo finálnej podobe bude tento stroj zrejme najväčším dopravným prostriedkom, aký bol kedy na Zemi vyrobený.

zdroj fotografie: SpaceX

Vďaka odloženiu misie do roku 2020 bude mať spoločnosť Elona Muska čas pripojiť sa aj k ďalším podobným projektom, ktoré súvisia s letom na Mars. V rovnakom roku by tiež mala NASA na tejto platnéte vypustiť nový Rover. Do tohto obdobia bola dokonca presunutá aj misia ExoMars, na ktorej pracuje Roscosmos a Európska vesmírna agentúra. Svoje plány vypustiť raketu na Mars v rovnakom čase odhalili aj Spojené Arabské Emiráty a Čína. Ak sa tieto informácie o tri roky stanú skutočnosťou, tak rok 2020 bude rozhodne najzaujímavejším v histórii ľudstva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom