Koncom augusta 2017 kórejský Samsung svetu predstavil svoju dosiaľ najlepšiu vlajkovú loď okorenenú špičkovou výbavou a prémiovým dizajnom. Po týždňoch uvažovania som podľahol a zaobstaral si Samsung Galaxy Note 8, ktorý svoje čaro nestráca ani po mesiacoch používania. 

Mnohí milovníci smartfónov určite priznajú, že za posledných 12 mesiacov nám výrobcovia predstavili pestrú nádielku tých najrôznejších modelov. S využitím svojich bohatých skúseností, posledných dizajnových trendov a výkonného hardvéru stvoril Samsung model Galaxy Note 8. Jedinečný dizajn s minimálnymi rámikmi a jedny z najvýkonnejších komponentov sú dôvodmi, pre ktoré sa za ním obhliadol nejeden záujemca.

Rovnakým spôsobom táto vlajková loď s nádychom luxusu prilákala aj môj zrak. Už po prvom kontakte mi bolo jasné, že moja peňaženka zrejme zaplače, no Samsungu Galaxy Note 8 som jednoducho nemohol odolať. Dnes je tomu už viac ako 3 mesiace, čo držím tento phablet každodenne v rukách a neustále neprestáva očarovať. Pravdaže, nič nie je absolútne dokonalé, čo platí aj v prípade takéhoto smartfónu.

Krásna, no jemná konštrukcia

Čo zákazníkovi pri hľadaní nového smartfónu ako prvé „udrie“ do očí? Pravdaže dizajn, ktorý sa Samsungu podarilo v Note 8-čke spracovať perfektne. Jeho sklenená konštrukcia však dá každému majiteľovi poriadne zabrať, pretože už pri prvom uchopení som vedel, že ochranný obal bude nevyhnutnosťou. Nejde len o krehkosť skla, ktoré sa aj pri menšom páde dokáže značne poškodiť, ale tiež o pohodlie pri používaní, nakoľko sa hladký povrch zadnej steny v rukách poriadne šmýka.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Takáto kombinácia je priam ako stvorená pre nešťastné pády. Aby sa nedajbože nič nestalo veľkému 6,3″ Super AMOLED displeju, rozhodol som sa ho ochrániť tvrdeným sklom. Jeho okraje však na obrazovke nesedeli dokonale a z vnútornej strany sa pri selfie fotoaparáte hromadili nečistoty. Sklo však ani trocha neubralo na perfektných farbách tohto mohutného zobrazovacieho panela, na ktorý je každý deň radosť pozerať. Avšak zadná stena svoje nedostatky prejavila už po pár týždňoch. Kvôli využitému sklu stačí, ak bude smartfón položený na nesprávny povrch a v odraze svetla je možné badať malé mikroškrabance.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Odhliadnuc od týchto detailov je každý prvok Note 8-čky spracovaný na špičkovej úrovni, čo platí aj pre hardvérové tlačidlá či mriežku reproduktora, USB-C port, 3,5 mm jack pre slúchadlá a zadnú výbavu v podobe duálneho fotoaparátu. Napriek nešťastnému umiestneniu snímača odtlačkov som si na jeho pozíciu po čase ako-tak zvykol. Pozitívne ma prekvapila jeho presnosť a rýchlosť. Pri odomykaní som však uprednostnil technológiu rozpoznávania tváre, ktorá je omnoho pohodlnejšia, aj keď nie vždy najrýchlejšia. Skener dúhovky oka som z každodenného používania úplne vyradil, keďže nie je úplne bezproblémový.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Samsung Galaxy Note 8 sa svojou orientáciou radí medzi biznis smartfóny prémiovej triedy, a tak výrobca nestaval jeho povesť len na základe multimediálnej výbavy. Spodná časť ukrýva jediný reproduktor, ktorý ale podáva dostatočne presvedčivý zvuk. Ešte viac sa mi páčili slúchadlá AKG, ktoré sú súčasťou balenia. Ich reprodukovaný zvuk bol na špičkovej úrovni, no len dočasu. Po 3 mesiacoch od kúpy pravé slúchadlo „zlenivelo“ a takmer prestalo fungovať. Od slúchadiel za pekných pár desiatok eur by som teda očakával omnoho dlhšiu životnosť, no určite budem tento problém riešiť reklamáciou.

Dva fotoaparáty sú viac ako jeden

Po niekoľkých mesiacoch používania som si s radosťou zvykol na skvelé fotografie, ktoré dokáže zachytiť dvojica zadných fotoaparátov. Kombinácia dvoch 12 MPx snímačov s clonou f/1.7 a f/2.4 dokáže šikovne spolupracovať aj v horších podmienkach. Chváliť musím aj kvalitu videozáznamov, ktoré sú na vysokej úrovni, o čo sa z veľkej časti stará aj kvalitná optická stabilizácia obrazu. V tomto smere poráža táto vlajková loď z Kórei všetkých rivalov.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Nenechaj si ujsť
Stabilizácia obrazu v Galaxy Note 8 rozdrvila konkurenciu. Nestačili mu iPhone X ani Pixel 2

Bežec na dlhé trate to nie je

Už pri kúpe som sa zmieril s jednodňovou výdržou batérie. Tá si však aj pri 3300 mAh kapacite dokáže energiu efektívne rozdeliť tak, aby smartfón zvládol celý náročný deň. Najväčšiu časť ale spotrebuje veľký Super AMOLED displej. Na jedno nabitie som počas dňa vedel so Samsungom Galaxy Note 8 pracovať až do večerných hodín, kedy som už mal nabíjací adaptér po ruke. Nenáročnejšie používanie malo pozitívnejší vplyv na spotrebu energie, no druhý deň by akumulátor rozhodne do konca nezvládol. Pri menšom počte percent batérie nebolo problémom zvýšiť jej kapacitu už za pár minút pomocou technológie rýchleho nabíjania.

Aj chvíľka pod nabíjačkou ma tak mohla oddeliť o úplného vybitia, ktoré je u Samsungu Galaxy Note 8 v dnešných dňoch veľmi diskutovanou témou. Aktuálne dianie opäť nehrá Samsungu do karát, pretože sa objavili správy, že aj Note 8-ka trpí problémami s batériou, ktorá sa po úplnom vybití nedokáže znova nabiť. Túto situáciu som našťastie v mojom prípade nezažil, pretože stále rád nechám akumulátoru pred nabíjaním ešte pár percent energie. Môže sa však jednať len o chybu niekoľkých kusov, ale na oficiálne stanovisko si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Výkonu má viac, než dosť

Absolútnou samozrejmosťou u vlajkových lodí je ten najvýkonnejší hardvér, aký môže zákazník dostať. Keďže sa u nás v Európe predávajú Samsungy s vlastným procesorom spoločnosti, mal som tú česť okúsiť výkon kremíka s označením Exynos 8895. Ten disponuje až 8 jadrami, ktoré hravo zvládnu všetky náročné operácie. K vysokému výkonu mu napomáha aj veľká operačná pamäť RAM s kapacitou 6 GB, pri ktorej je multitasking zážitkom.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Počas používania som sa teda nestretol so žiadnym opätovným načítavaním aplikácie, ktorú som vybral zo zoznamu aj po niekoľkých hodinách. Po grafickej stránke je Samsung Galaxy Note 8 taktiež perfektným nástrojom na hranie hier, ktoré grafický akcelerátor Mali-G71 MP20 vykreslí v nádhernej grafike. Hranie aj tých najnáročnejších hier je na nádhernom displeji takmer bez rámikov ozajstným pôžitkom.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Náročné výpočtové úlohy ale bolo cítiť na zadnej stene. Sklo totiž neodvádza teplo tak efektívne ako hliníková konštrukcia iných modelov. Nejedná sa však o žiadne výrazné prehrievanie. Aby som nezabudol, výkon hardvéru som okúsil nielen pri každodennom používaní, ale taktiež o ňom svedčia aj výsledky benchmarkových testov, kde právom patrí medzi najlepších.

S-Pen je pojmom sám o sebe

Ako u všetkých modelov Galaxy Note línie, ani v tomto prípade výrobca nezabudol na jedinečné pero S Pen, ktoré robí z tohto smartfónu skvelý pracovný nástroj. Ručné písanie zvláda dokonale a rovnakým spôsobom ma očarili aj jeho možnosti, ktorých je skutočne habadej.

Zobraziť celú galériu (12)
Matúš Mitro/FonTech

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Týždeň som používal Samsung Galaxy Note 8 a vyspelejší smartfón na trhu pravdepodobne nenájdeš

Najviac zo všetkých som si obľúbil písanie živých správ, ale tiež vytváranie poznámok s vlastným rukopisom a v kreatívnej chvíľke prišla vhod aj aplikácia Pen Up. Príjemne ma prekvapila tiež konštrukcia tohto pera, ktoré je síce plastová, no žiadne výrazné škrabance či iné poškodenia som nebadal ani po týždňoch používania. Detailnejší pohľad na S-Pen, ale tiež ďalšie aspekty tohto smartfónu môžeš získať aj v našej recenzii.

Je Samsung Galaxy Note 8 hodný svojej cenovky?

Prémiové prevedenie vlajkových lodí bolo vždy akousi nutnosťou, pokiaľ výrobca chcel, aby za ne zákazníci zaplatili príslušnú cenovku. Posledné mesiace nám ukázali, že sumy, ktoré platíme za nové smartfóny, sa môžu vyšplhať do poriadnych výšin. Rovnako to platí aj pri Samsungu Galaxy Note 8, za ktorý si kórejská spoločnosť pýta takmer 4-cifernú cenu, no na oplátku záujemca dostane jedno z najlepších zariadení na trhu. Tento fakt som si overil aj počas niekoľkých mesiacov každodenného používania, kedy ma nástupca Note 7-čky ani jedenkrát nesklamal.

Pravdaže jeho cenovka mohla byť o niečo prijateľnejšia. To je však už zrejme daň za jedinečné vlastnosti, ktoré by som u iných jeho konkurentov hľadal márne. Samsungu sa jednoducho podarilo vytvoriť perfektný smartfón, ktorý hravo zvláda všetko, čo od neho očakáva aj ten najnáročnejší používateľ. Ani po 3 mesiacoch od kúpy ma Galaxy Note 8 neprestáva prekvapovať svojim krásnym dizajnom a výkonným hardvérom, ktorý bude mať dosť sily aj o nejaký ten rok.

NENECHAJ SI UJSŤ NAŠE VIDEO: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom