Väčšina nových vecí krátko po kúpe rýchlo stráca na svojej hodnote, ktorá pri predaji závisí od rôznych faktorov. Rovnaké pravidlo platí aj u smartfónov, ktoré si mnohí s obľubou kupujú „od ruky“, a teda bývajú už niekoľko mesiacov používané. Pri iPhone X by záujemcovia ani v bazároch nemali čakať nízke ceny, pretože aj po niekoľkých mesiacoch sa predáva len o 15 % lacnejšie ako nový kus.

Vlajkové smartfóny výrobcov nie sú pri kúpe vôbec lacnou záležitosťou a zákazník za ne neraz zaplatí aj viac ako 1 000 €. Práve takúto hranicu v minulom roku atakoval a v niektorých prípadoch prekročil výročný iPhone X. K nemu sa svojou predajnou cenou približoval najdrahší Samsung Galaxy Note 8. Prémiové smartfóny od týchto spoločností si teda po dlhom čase od predstavenia držia vysokú hodnotu aj v používanom stave.

iPhone X stále pozná svoju cenu

Teraz je to však práve iPhone X, ktorý si od portálu B-stock vyslúžil titul smartfónu s najlepšou predajnou cenou na trhu s používanými zariadeniami. Jeho cena sa totiž pri predaji z „druhej ruky“ pohybuje až na 85 % z pôvodnej kúpnej sumy, a to aj 10 mesiacov po jeho premiére. Tim Cook tak zrejme predsa len dobre vedel, prečo na tento výročný model spoločnosti nalepí tak vysokú cenu. Vďaka nej, ale aj renomé značky, si používaný iPhone X zachováva naďalej vysokú hodnotu. Pre porovnanie sa iPhone 6, 6S, 7 a 8 predáva priemerne len za 65 % kúpnej ceny.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
iPhone X Plus a iPhone 9 ako makety na videu. Tohtoročné iPhony sa dizajnom príliš nezmenia

Oficiálny predaj výročného modelu by však mal Apple ukončiť predstavením novej trojice iPhonov. Toto „trio“ sa nám ukáže už počas tohto septembra. Medzi nimi by sme mali vidieť priameho nástupcu pre iPhone X, ale aj jeho väčšieho súrodenca s prívlastkom „Plus“. K týmto novinkám sa pridá aj dostupnejší iPhone 9. Ten bude vďaka svojej výbave a spracovaniu o pár stoviek lacnejší. Drahšia dvojica pripravovaných modelov si nakoniec môže po čase stále držať vysoké predajné ceny aj v používanom stave.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom