Súťaž o let do vesmíru zadarmo sa blíži ku koncu, toto je posledná možnosť stať sa jedným z mála ľudí, ktorí poletia na raketopláne SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic. Registráciou a účasťou podporíš expanziu ľudstva do kozmu, informuje Omaze.

Účasť je zdarma

Účasť v súťaži je zdarma a za registráciu dostaneš jeden „hlas“, ktorý umožní šancu na výhru dvoch lístkov. Na stránke je aj možnosť peňažnej podpory, ktorá putuje priamo do charitatívnej nadácie CAF America, ktorá ich posunie neziskovej organizácii Space for Humanity.

Táto forma podpory udelí uchádzačovi od 20 hlasov za 10 $ po 2000 hlasov za 150 $, čím zásadne zvýši svoje šance na výhru. Samotná spoločnosť Virgin Galactic z tohto nemá nič, teda samozrejme okrem obrovskej propagácie.

Výherca rozhodne ušetrí v porovnaní s kupovaním lístku v plnej hodnote – spoločnosť totiž oznámila ich ceny a sú takmer dvojnásobne drahšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Na šťastného výhercu čaká exkurzia kozmického prístavu Spaceport America s miliardárom Richardom Bransonom, a neskôr let do výšky 85-90 km, čo je podľa FAA (Federálny leteckú úrad) oficiálne považované za vesmír (pre zvyšok planéty je táto hranica až na úrovni 100 km).

Výherca sa astronautom nestane

Keďže však FAA pozmenil svoje pravidlá na udeľovanie vyznamenaní astronautov, let s firmou Virgin Galactic ani Blue Origin z výhercu komerčného astronauta nespraví. Splní síce podmienku letu nad 80 km, dotyčný však musí počas misie zároveň demonštrovať „aktivity nutné pre bezpečnosť verejnosti alebo prispieť k bezpečnosti ľudských letov do vesmíru“, informuje BBC.

Virgin Galactic

Odznaky na hrudiach Richarda Bransona a milovníka súdnych sporov, Jeffa Bezosa, boli vytvorené ich vlastnými firmami a nejednalo sa o oficiálne medaily, ktoré FAA udeľuje od roku 2004.

To ale nemusí potenciálnych záujemcov mrzieť, pretože celá udalosť je najmä o fenomenálnom zážitku a adrenalíne. Pri lete na palube malého raketoplánu SpaceShipTwo sa posádka vystavuje potenciálne väčšiemu riziku, než astronauti NASA v kozmických lodiach Dragon spoločnosti SpaceX.

Chýba záchranný systém

Kým lietadlá sú natoľko spoľahlivé a bezpečné, že záchranný systém nepotrebujú, o raketách to nemožno povedať. Aj preto sú ruské Sojuzy či americké Dragony vybavené únikovým systémom, ktorý počas prvej fázy letu dokáže kozmickú loď dostať do bezpečia ďaleko od rakety.

Virgin Galactic

SpaceShipTwo ale takýmto systémom vybavená nie je, pretože ide o raketoplán, v ktorého prípade je stavba záchranného systému oveľa komplikovanejšia. Virgin Galactic sa preto spolieha na to, že nedôjde ku katastrofálnemu zlyhaniu a explózii jediného motora, ktorým stroj vybavený.

Spoločnosť má navyše na konte už jednu smrteľnú haváriu, ku ktorej došlo v roku 2014. Stroj totiž počas letu vykonáva nezvyčajný manéver, ktorý v tomto prípade prebehol nesprávne a príliš skoro. To spôsobilo vážne poškodenia raketoplánu, smrť jedného z pilotov a vážne zranenie druhého.

Dnešné stroje sú lepšie

Firma odvtedy dlho pracovala na vylepšení procedúr, techniky a konštrukcie a stroj dlhú dobu testovala. Dnešný zákazník tak môže byť oveľa pokojnejší a sústrediť sa na zážitok, len sotva však možno hovoriť o bezpečnosti na úrovni dnešných lietadiel. To však, zatiaľ, k vesmíru patrí.

Raketoplán je vybavený 17 okrúhlymi oknami a je v ňom veľa miesta, čo nemožno povedať o kapsule Blue Origin. Počas prvého letu s posádkou v nej sedeli štyria ľudia a pôsobila preplnene – kapacita je pritom až šesť ľudí.

Virgin Galactic

Na palube raketoplánu Virgin Galactic sa okrem iného nachádza aj zrkadlo a celý let nahráva 16 kamier s HD rozlíšením, informuje Virgin Galactic. Po asi piatich minútach v stave beztiaže čaká posádku klesanie a následné pristátie na Zemi tak, ako pristávajú klasické lietadlá. V tejto fáze letu už žiadne špeciálne nástrahy nečíhajú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú