Nemecká automobilka Porsche sa do sveta elektromobility „vniesla“ s veľkým štýlom v roku 2019, kedy predstavila model Taycan, ktorým ukázala, že nie len Tesla dokáže robiť luxusné a rýchle elektromobily. Dnes na svojej virtuálnej prezentácii nadviazala na tento model, pričom uviedla jeho praktickú verziu Taycan Cross Turismo.

Nový elektromobil od Porsche ponúka doslova všetko, čo by si od neho čakal. Model priamo nadväzuje na športovo-luxusný Taycan a predstavuje produkčný ekvivalent konceptu Mission E Cross Turismo, pričom zároveň ponúka praktické vlastnosti crossoveru.

Keďže sa stále jedná o Taycan, aj Cross Turismo bude automobilka ponúkať v štyroch verziách, no tentokrát prídu všetky s duálnym elektromotorom a pohonom všetkých kolies. Súčasťou výbavy je tiež podvozok s adaptívnym vzduchovým pružením, špečiálny „štrkový režim“ pre jazdu po nespevnených cestách a na vyžiadanie je dostupný aj balík Off-Road, ktorý zdvihne svetlú výšku vozidla o 30 milimetrov.

Všetky modely disponujú rovnakou 93,4 kWh batériou, ktorú ako pri základnom Taycane poháňa 800 V technológia namiesto klasickej 400 V, pričom ide o podobný systém, ako má aj pretekárske Porsche 919 Hybrid, ktorému sa podarilo vyhrať preteky Le Mans trikrát za sebou.

Vyššie napätie v tomto znamená nielen výrazne vyšší výkon a kratšie nabíjanie, ale vďaka menším prierezom káblov aj menšiu celkovú hmotnosť vozidla. Samozrejmosťou je v tomto prípade rýchle DC nabíjanie pri výkone 270 kW, ktoré dokáže doplniť 100 kilometrov dojazdu za 5 minút nabíjania, a zároveň prepracovaný rekuperačný systém, o ktorom sme viac písali v našej podrobnej recenzii na Porsche Taycan.

Predaj Porsche Taycan Cross Turismo odštartuje v lete, pričom ceny v Nemecku sa začínajú od 93 635 €.

Predseda výkonnej rady nemeckej automobilky Oliver Blume zároveň počas virtuálnej premiéry uviedol, že do roku 2025 bude mať polovica všetkých dodávaných vozidiel Porsche elektrifikovaný pohon, či už plne elektrický alebo plug-in hybridný. Zároveň dodal, že v roku 2020 malo elektrický pohon každé tretie dodané Porsche v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom