Technológiami nadupané elektromobily pomaly vystrkujú svoje rožky a začínajú zaberať čoraz výraznejšie miesto na automobilovom trhu. Všetko to spustila Tesla, ktorá ale strhla so sebou lavínu ďalších high-tech konkurentov, respektíve terajších gigantov na poli áut s fosílnymi palivami.

Do skupiny inovátorov priemyslu sa radí aj populárna automobilka zo Stuttgartu. Porsche pilne pracuje na svojom nadupanom elektromobile, ktorý uvidíme v roku 2020, no slušné množstvo detailov vieme už teraz. Čím sa teda bude môcť pochváliť jeden z najvážnejších konkurentov Tesly? Mission E, ako znie názov tohto tátoša, sme oficiálne spoznali ešte vlani na autosalóne vo Frankfurte. Odvtedy začala automobilka plánovať množstvo ďalších zaujímavých inovácií a vymožeností. Samozrejme, ešte stále nepoznáme všetky detaily, avšak tieto ťa môžu presvedčiť o tom, že to Tesla nebude mať vôbec jednoduché.

Dva elektrické motory spolu s pohonom štyroch kolies vyprodukujú agilitu na úrovni tých najlepších superšportov a celkový výkon až 600 koní. 

zdroj fotografie: Porsche

Energia je dodávaná vďaka pokročilým lítium-ionovým batériám, ktoré sú rovnomerne rozložené na celej podlahe, a tak prinášajú výborný pomer hmotnosti prednej a zadnej časti. 

zdroj fotografie: Porsche

Indukčné nabíjanie zas poskytuje možnosť dobiť auto aj bezdrôtovo. Prídeš teda do garáže a nemusíš riešiť žiadne zásuvky či káble. Jednoducho zaparkuješ a auto sa začne automaticky nabíjať. 

zdroj fotografie: Porsche

Aby však spoločnosť nebola až príliš pokroková, podporuje taktiež nabíjanie cez klasickú zásuvku.

zdroj fotografie: Porsche

Už za 15 minút sa auto dobije na 80 % kapacity vďaka úplne novému nabíjaniu pri obrovskom napätí až 800 V. Takáto kapacita poskytuje dojazd parádnych 402 km. Na plné nabitie potom prejde Porsche Mission E 499 km, čím prekonáva aj Teslu Model S P90D. 

zdroj fotografie: Porsche

Maximálna rýchlosť Porsche dosahuje 241 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli už za 3,5 sekundy. Pri porovnaní s Teslou P100D však stráca, keďže tá dokáže vyštartovať na 100-ku za 2,5 sekundy. 

zdroj fotografie: Porsche

Nenechaj si ujsť
Luxusný elektromobil Lucid Air má vyšší výkon a podobný dojazd ako Tesla. Ušetrí ti však majland

Novinka myslí aj na pohodlie pasažierov, a to dokonca takým spôsobom, že ponúka 2 sedadlá vzadu a toto praktické otváranie dverí. 

zdroj fotografie: Porsche

A namiesto tradičných spätných zrkadiel využil nemecký výrobca moderné kamery, ktoré prenášajú obraz na malý displej v spodnej časti čelného skla. Majiteľ si navyše môže do tejto časti nechať zobraziť aj rôzne bezpečnostné informácie o premávke či o aute samotnom. 

zdroj fotografie: Porsche

No zďaleka najfuturistickejšie znie ovládanie len pomocou pohybu očí, čím sa tak výrazným spôsobom zvýši úroveň a bezpečnosť ovládania vozidla. Využíva sa špeciálna technológia, ktorá sleduje pohyb očí. Stačí tak, že sa len pozrieš na prístrojovom paneli napríklad na zmenu rádia a auto už automaticky preladí rádio. 

zdroj fotografie: Porsche

Dokonalosť interiéru následne uzatvára automatické polohovanie ovládacích prvkov na displeji v závislosti od rozmerov vodiča. 

Nenechaj si ujsť
Škoda vstúpi do segmentu elektromobilov! Máme fotografie a vlastnosti prvého exkluzívneho modelu

Aj keď zatiaľ nevieme presné informácie o cene za toto revolučné Porsche, s istotou môžeme skonštatovať, že sa bude pohybovať niekde na úrovni najvyššej verzie Tesly Model S P100D. Pre bohatých majiteľov súčasných superšportov od nemeckej automobilky to možno nebude to pravé orechové, no pokrok je skutočne cítiť na každom kroku a technológie napredujú závratnou rýchlosťou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom