Od začiatku tohto roka sme boli svedkami predstavenia už niekoľkých vlajkových lodí mnohých výrobcov. Medzi nimi nechýbal ani kórejský Samsung, ktorý nám odhalil nástupcu minuloročného modelu Galaxy S7. Nová S8-čka už na prvý pohľad tak zaujme inovatívnym „nekonečným“ displejom. Krásny dizajn novinky je doplnený o skvelé funkcie a špičkový hardvér, no oproti minuloročnému predchodcovi sa až tak veľmi nelíši. Je teda prechod na novú generáciu dobrou voľbou?

V minulom roku Samsung predstavil model Galaxy S7, z ktorý mizol z pultov predajní ako teplé rožky. Dôvodom bolo najmä špičkové spracovanie a hardvérová výbava, ktorú ale prednedávnom nahradil modernejší nástupca – model Galaxy S8. Ten sa môže pýšiť množstvom skvelých inovácií, funkcii či krásnym dizajnom. Ak by však chcel majiteľ S7-čky vymeniť svoj smartfón za nového predchodcu, nebol by to lacný špás. Stojí nová S8-čka za tie stovky eur, ktoré pri kúpe zákazník zaplatí, alebo je výhodnejšie pre majiteľov starších smartfónov zaobstarať si stále výkonný model Galaxy S7?

Tenšie rámiky S8-čky prinášajú väčší displej, no rozmery sa takmer nezmenili.

S8 vs. S7zdroj fotografie: Screenshot/SwagTab/YouTube

Nový Samsung Galaxy S8 je výnimočný svojim revolučným Infinity displejom, ktorý okrem ojedinelého pomeru strán a zahnutých okrajov prináša aj veľkú uhlopriečku až 5,8″. Tá je v porovnaní s modelom S7 omnoho väčšia, no vďaka tenkým rámikom sa veľkosť smartfónu nijak drasticky nezmenila.

Väčšia obrazovka však nezmenila spôsob jej využitia.

zdroj fotografie: SwagTab/YouTube

Samsung Galaxy S7 je vybavený klasickým pomerom strán displeja 16:9, ktorý môžeš nájsť aj v počítačoch, televízoroch či notebookoch. Jeho nástupca ale prichádza s netradičným pomerom 18,5:9, vďaka čomu je displej výrazne dlhší.

Veľkému displeju musel ustúpiť snímač odtlačkov prstov.

zdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Samsung sa pri návrhu s umiestnením snímača odtlačkov prstov príliš netrápil. Kvôli veľkej obrazovke preň neostalo na prednej strane miesto, a tak musel logicky putovať na zadnú stenu. Tam sa však dostal zrejme na to najnevhodnejšie miesto, a to hneď vedľa hlavného fotoaparátu. Jeho predchodca má túto situáciu zvládnutú omnoho lepšie, pretože spomínaný snímač odtlačkov sa nachádza pod displejom. Vďaka tomu je možné S7-čku pohodlne odomknúť aj keď je položená na stole.

Technológia rozpoznávania tváre.

zdroj fotografie: Samsung

Nenechaj si ujsť
Video: Odomknutie tvárou v Samsung Galaxy S8 sa dá takto ľahko obísť

Samsung Galaxy S8 môže majiteľ odomknúť hneď niekoľkými spôsobmi. Jednou z možností je odomknutie rozpoznaním tváre, pričom používateľ nemusí zariadenie zdvíhať zo stola a odomknutie pôsobí prirodzeným dojmom. Nejde však o príliš bezpečný spôsob, keďže malými nedostatkami trpí táto technológia pri slabom svetle. Taktiež sa prednedávnom podarilo S8-čku odomknúť iba pomocou kvalitnej fotografie a preto niet divu, že neslúži na zabezpečenie rôznych služieb či platieb za nákupy.

Skener dúhovky oka.

Iris zdroj fotografie: Samsung

Ďalšou možnosťou zabezpečenia je odomknutie prostredníctvom skenera dúhovky oka. Táto technológia mala premiéru v nepodarenej Note 7-čke, no oprávnene sa dostala aj do tohtoročnej vlajkovej lodi. Pri tomto spôsobe odomykania je potrebné zblízka pozerať do skenera, pričom tento úkon často vyzerá ako vytváranie selfie fotiek a nepôsobí príliš prirodzene. V porovnaní s technológiou rozpoznávania tváre ale rozhodne ide o bezpečnejší spôsob zabezpečenia.

Veľká obrazovka ovplyvnila aj domovské tlačidlo.

Galaxy S8 vs. Galaxy S7zdroj fotografie: Screenshot/SwagTab/YouTube

Aj táto časť hardvéru musela ustúpiť moderným trendom a Infinity displeju. Minuloročná generácie high-endu ponúka snímač odtlačkov prstov a domovské tlačidlo v jednom. Pri nástupcovi je hardvérové tlačidlo nahradené tlačidlom pod displejom, ktoré je ale citlivé na tlak. Výrobca sa pre tento krok rozhodol najmú preto, aby dosiahol elegantný dizajn. Ide o skutočne šikovné a oku lahodiace riešenie, no zrejme nie je dostatočným dôvodom na prípadnú výmenu či definitívne uprednostnenie pred modelom z roku 2016.

Kapacitné tlačidlá sa vytratili.

zdroj fotografie: Screenshot/YouTube/MrMobile

Samsung bol jednou z posledných spoločností, ktorá vo svojich smartfónoch ponúkala senzorové tlačidlá. To sa však pri novom modeli zmenilo. Tlačidlo pre návrat a zobrazenie posledných otvorených aplikácií dostali softvérový ekvivalent. Toto riešenie len uľahčilo zmenšenie rámikov okolo displeja, čím sa ale dostal používateľský zážitok na úplne iný level.

Ospevovaný asistent Bixby nie je až tak veľkou inováciou.

Bixbyzdroj fotografie: Samsung

Nenechaj si ujsť
Samsung do Galaxy S8 pridal nové tlačidlo, ktorého funkcionalitu teraz pred používateľmi blokuje

Pred predstavením S8-čky nás Samsung lákal aj na zbrusu nového digitálneho asistenta, ktorého pomenoval Bixby. Ako sa ukázalo, tak ten nie je až tak veľkým vylepšením, keďže stále nepodporuje hlasové príkazy. Ako alternatíva poslúži napríklad Google Asistent, s ktorým sa používateľ aj porozpráva. Samozrejme, Bixby dokáže niekoľko skvelých kúskov, ktoré môžu používateľa očariť, no zrejme nie je výrazným dôvodom na upgrade.

Zmeny nájdeme aj vo výkone oboch modelov. 

zdroj fotografie: Dávid Igaz/FonTech

Samsung Galaxy S8 so sebou prináša tohtoročný najvýkonnejší hardvér, a tak je jasné, že svojho predchodcu vo výkone jednoznačne poráža. Dobrou správou ale je, že ani Galaxy S7 nestráca na sile a jeho výbava dokáže poskytnúť dostatočný výkon aj dnešných dňoch.

Inovácie sa dotkli aj predného a zadného fotoaparátu. 

Galaxy S7 vs. Galaxy S8zdroj fotografie: Sceenshot/SwagTab/YouTube

Hlavný fotoaparát Samsungu Galaxy S8 prináša rovnaký snímač s rozlíšením 12 MPx ako minuloročná S7-čka. Výrobca však vylepšil kvalitu v nočných podmienkach, ktoré sú teraz ostrejšie a obsahujú menej šumu.

Galaxy S8 vs. Galaxy S7zdroj fotografie: Screenshot/SwagTab/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nočná fotka smartfónom s kvalitou profesionálnej zrkadlovky? Žiadny problém pre tohto šikovného vývojára

Predná strana dostala 8 MPx snímač, ktorý je už v porovnaní s tým 5 megapixlovým v predchodcovi výraznejším vylepšením. Okrem toho, že dokáže selfie fotky zhotoviť rýchlejšie, tak je ich kvalita vyššia, čomu výrazne pomáha aj funkcia automatického zaostrovania.

Konektor USB-C ešte nevyužil svoj plný potenciál.

Galaxy S8 DeXzdroj fotografie: Samsung

Spolu s elegantným dizajnom Samsungu Galaxy S8 prichádzajú aj špičkové funkcie, ktoré zahŕňajú možnosť pripojenia smartfónu k monitoru prostredníctvom špeciálnej dokovacej stanice DeX. S ňou si môže používateľ k zariadeniu pripojiť aj klávesnicu či myš, čím sa S8-čka razom premení na počítač. Okrem týchto možností ponúka Type-C konektor aj vyššiu rýchlosť prenosu dát v porovnaní so starším microUSB konektorom.

Zhrnutie

Aj keď má Samsung Galaxy S8 modernejší vzhľad, krajší dizajn a množstvo nových funkcií, tak ani tieto aspekty nemusia byť dôvodom na to, aby majiteľ zavrhol svoju S7-čku a kúpil si novinku. Minuloročná vlajková loď stále dokáže poskytnúť postačujúci používateľský zážitok a poriadnu porciu výkonu.

Galaxy S8 vs. Galaxy S7zdroj fotografie: Sceenshot/SwagTab/YouTube

Nenechaj si ujsť
Galaxy S8 a S8+ idú na dračku. Skladové zásoby sa míňajú rýchlejšie ako Samsung očakával

Nový Samsung Galaxy S8 má oproti predchodcovi na vrch, no neprináša také významné inovácie, aby používateľ zaň v momente vymenil svoj rok starý smartfón. Navyše S7-čka ti ešte ušetrí niekoľko stoviek eur. Za nižšiu cenu si teda môžeš kúpiť smartfón, ktorý ti vyhovie po všetkých stránkach nevynímajúc skvelé schopnosti fotoaparátu.

Slovenská cena Samsung Galaxy S8

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom