Asi sa zhodneme na tom, že hoci smartfóny podávajú pri fotografovaní lepšie výsledky ako kedykoľvek predtým, stále sa kvalitou výsledných záberov nedokážu rovnať DSLR fotoaparátom. Najmä v horších svetelných podmienkach totižto zaváži veľkosť senzora, ktorá je vo väčšine smartfónov skutočne malá.

Vzhľadom na tieto nízke rozmery tak fotografický snímač nie je schopný prepustiť dostatok svetla, čo sa na samotných fotografiách prejaví vo forme šumu. Tento zásadný problém s vytváraním nočných záberov si však, našťastie, neuvedomujú len používatelia samotných telefónov, ale aj tí, ktorí stoja pri ich zrode. Vďaka tomu sme sa dočkali plne manuálnych režimov, s ktorými skúsený človek dokáže aj za horších svetelných podmienok doslova zázraky. Ani fotografie vytvorené takýmto manuálnym režimom však nemôžu súperiť so snímkami, ktoré sa podarilo vytvoriť softvérovému inžinierovi pracujúcemu pre Google, Florianovi Kainzovi.

Nexus 6P vs Canon 1DX

[twenty20 img1=“69809″ img2=“69808″ offset=“0.5″]
zdroj fotografií: GoogleBlog/Florian Kainz

Ten jedného dňa zaslal svojmu kolegovi z práce nočnú fotografiu zachytávajúcu slávny Golden Gate Bridge, ktorú vytvoril sám so svojím profesionálnym fotoaparátom. V hlave tohto kolegu však vzápätí skrsol zaujímavý nápad a Floriana vzápätí vyzval, aby vytvoril rovnako kvalitnú snímku z toho istého miesta so svojim smartfónom. Ten zobral spomínanú výzvu skutočne vážne a hneď začal experimentovať s modelmi Pixel a Nexus 6P. Pri tomto experimentovaní, samozrejme, využil aj svoje skúsenosti softvérového inžiniera, ktoré pretavil vo vlastnoručne napísanú aplikáciu.

zdroj fotografie: GoogleBlog/Florian Kainz

Nenechaj si ujsť
Google Pixel 2 si má „požičať“ jednu z najlepších vlastností Galaxy S8-čky

Tá sa od tej klasickej líšila najmä tým, že mu umožňovala podľa potreby upraviť expozíciu, hodnotu ISO a vzdialenosť zaostrenia, pričom výsledné snímky prešli následne špeciálnym postprocesingom a uložené boli v RAW formáte. Florian ich teda neskôr upravil tak, aby vyzerali čo najlepšie. Ako môžeš posúdiť sám, výsledky vyzerajú viac než dobre. Je síce pravdou, že si takéto kvalitné nočné fotografie zatiaľ so svojim smartfónom len tak nevytvoríš, no ak si trúfaš, môžeš sa o to pokúsiť. Stačí ti k tomu odhodlanie, znalosť programovania aplikácií a nejaký základný statív kvôli dlhšej expozícií.

Fotografie v plnej veľkosti 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú