Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

DNA mätie vedcov už celé desaťročia od svojho objavenia, ktoré sa prekvapivo podarilo ešte v 60-tych rokoch 19. storočia. Objaviteľ Johann Friedrich Miescher však v tej dobe ešte ani netušil, ako dôležitý raz môže byť tento kľúčový stavebný prvok, ktorý stojí za funkciou a správnym vývojom prakticky všetkých živočíchov.

Tento biologický systém však nie je zaujímavý len z hľadiska života, ale tiež, prekvapivo, z hľadiska výpočtovej techniky, ktorej môže poskytnúť svoje jedinečné vlastnosti.

Vývoj počítačov s DNA prebiehal pomaly

DNA vo svojej podstate funguje ako prirodzený počítač, ktorý riadi konštrukciu tiel a schránok živočíchov, vrátane človeka. Vedci však prišli na to, že je možné ju použiť aj v oblasti výpočtovej techniky, pričom nesie niekoľko prelomových výhod. Na báze DNA sa podarilo vytvoriť prvý prototyp biologického počítača už pred takmer 30 rokmi, avšak napriek tomu sa táto technológia, až doteraz, nijak významne neposunula.

Midjourney

To sa ale podarilo zmeniť vedeckému tímu z Číny, ktorý prišiel s integrovaným DNA obvodom, ktorý je schopný slúžiť v oveľa širšej škále oblastí a pozostáva z neuveriteľných 100 miliárd jednotlivých obvodov. Experti túto technológiu prirovnávajú ku kvantovým počítačom práve vďaka jej jedinečnej flexibilite a exponenciálne vyšším schopnostiam pri porovnaní s bežnými počítačmi.

Podobne ako kvantové počítače, DNA počítače využívajú množstvo rôznych jednotiek, v tomto prípade molekúl, na to, aby naraz odskúšali veľké množstvo možností. Zásadnú výhodu predstavujú v niekoľkých špecifických problémoch, pre ktoré sú DNA počítače oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Revolučný experiment
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú