Pandémia koronavírusu sa dotýka snáď každého odvetvia. Hoci niektorí výrobcovia si na prácu nemusia sťažovať, napríklad automobilky  trpiace nedostatkom polovodičov neustále zastavujú výrobu a produkciu áut.

Kríza sa naďalej prehlbuje

Zatiaľ čo výrobcovia notebookov, konzol a počítačových komponentov zaznamenali raketový rast výroby a predajov, automobilový trh poškodili nižšie predaje nových áut. Predaje počítačovej techniky sa medziročne zvýšili na rekordné hodnoty, ktoré boli najvyššie za posledné desaťročie.

TSMC

Kľúčoví dodávatelia, ako napríklad taiwanské TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), sa preorientovali na produkciu čipov pre zariadenia, ktoré boli na trhu najžiadanejšie.

Podľa analytikov nadmerný dopyt a obmedzená ponuka čipov zvyšuje „cenovú silu“ spoločnosti TSMC, ktorá však zároveň masívne investuje do rozšírenia výroby, čo jej pomôže zvýšiť náskok pred konkurenciou.

Požiar na Taiwane

TSMC na Taiwane ale vystrašil požiar. Ten vzplanul na stavenisku, kde vzniká nové zariadenie na recykláciu vody, ktoré bude TSMC využívať.

Požiar zachvátil areál neďaleko fabriky, kde sa vyrábajú špičkové čipy 5-nanometrovou technológiou. Ako však píše portál TaiPeiTimes, stavenisko nie je v priamom susedstve s továrňami, takže požiar ich v žiadnom prípade neohrozil.

K požiaru došlo o 11:00 miestneho času, pričom pod kontrolu sa ho podarilo dostať už približne o pol hodinu neskôr. Podľa predbežných informácií požiar spôsobila iskra pri zváraní, ktorá sa zhodou okolností dostala až k pene využívanej na stavenisku.

V dôsledku požiaru bolo z miesta evakuovaných približne 200 robotníkov, pričom dvaja z nich museli byť z miesta požiaru vyslobodení. Požiar si našťastie nevyžiadal žiadne obete. Je potrebné tiež podotknúť, že za prácu na stavenisku je zodpovedná spoločnosť CTCI Corp a nie samotná TSMC.

Vzhľadom na to, že spustenie tejto prevádzky bolo naplánované už na december tohto roka, naskytá sa aj otázka, či pozastavenie prác na stavenisku nespôsobí oneskorenie jeho dokončenia.

V Arizone vzniká nová továreň

Spoločnosť TSMC minulý rok optimisticky oznámila, že vybuduje továrne v americkom štáte Arizona. Ako píše portál wccftech, aktuálne TSMC plánuje získať finančné prostriedky práve pre  túto továreň na výrobu polovodičových čipov.

TSMC

Na projekty v Arizone dohliada dcérska spoločnosť TSMC Arizona, ktorá len minulý týždeň predložila Komisii pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov prospekt, v ktorom načrtla svoj plán prevodu pohľadávky vo výške 4,5 miliardy dolárov.

V dokumente spoločnosť detailne informuje potencionálnych investorov o použití finančných prostriedkov, avšak o výstavbe závodu na výrobu polovodičov nepadlo ani slovo. Napriek tomu je však vysoko pravdepodobné, že získané financie budú použité práve na účely spojené s výstavbou nového závodu.

Cena neustále rastie

Keďže polovodičová kríza smeruje do absurdných výšin a situáciu sa nedarí upokojiť, na globálny nedostatok čipov doplatia spotrebitelia. Už začiatkom tohto roka TSMC upozornilo, že do konca roka 2021 dôjde k zvýšeniu ceny čipov až o 25 %, píše wccftech. Zdá sa však, že týmto zvyšovaním to ešte ani zďaleka nekončí.

Podľa najnovších správ môže TSMC od začiatku budúceho roka ďalej navyšovať ceny, keďže jeho taiwanský konkurent UMC (United Microelectronics Corporation) údajne oznámil svojim zákazníkom, že od januára zvýši ceny minimálne o 10 %. Spoločnosť TSMC by svoje stanovisko mala vydať najneskôr do 8. novembra 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú