Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzinárodné zoskupenie expertov upozorňuje svet na fakt, že už takmer polovica známok života Zeme, ktoré sú používané na monitorovanie klimatických zmien, je v ohrození. Ako informuje portál ScienceAlert, tieto indikátory sa nachádzajú v historických extrémoch a naznačujú, že je klíma v ohrození a hrozí jej totálny kolaps.

Uprostred klimatickej krízy

Vedci poukazujú na hneď niekoľko problémov, ako sú napríklad čoraz častejšie vlny extrémnych horúčav, pokračujúce odlesňovanie obrovských plôch na celom svete a dokonca aj čoraz častejšie prípady horúčky dengue, ktorá je prenášaná komármi. Obrovským problémom je aj hladina oxidu uhličitého, ktorá je na historickom maxime a dosahuje až 418 častíc na milión (ppm).

Podľa bublín zachytených v ľadovcoch sú úrovne oxidu uhličitého v atmosfére vyššie než kedykoľvek za posledných 400-tisíc rokov. V čase ľadových dôb sa hladina oxidu uhličitého pohybovala okolo 280 ppm. V teplejšom, medziľadovom období išlo o úroveň okolo 300 ppm.

freepik

„Ako môžeme vidieť podľa každoročných nárastov klimatických katastrof, nachádzame sa uprostred klimatickej krízy a oveľa horšie ešte len príde, ak budeme robiť veci naďalej tak, ako sme ich robili doteraz. Prosíme preto našich kolegov, aby sa k nám pripojili pri obhajovaní prístupov ku klimatickým a environmentálnym rozhodnutiam, ktoré sú založené na výskume,“ vysvetľuje podľa University of Exeter Christopher Wolf, jeden z vedúcich autorov novej správy.

Spôsobujú šírenie nových parazitov

Klimatické zmeny s globálnym otepľovaním spôsobujú šírenie nových parazitárnych ochorení, ktoré sa na našom území doposiaľ nevyskytovali. Zároveň sa už aj vo vyšších polohách v najväčšom slovenskom národnom parku objavujú druhy zvierat teplomilnejšieho charakteru.

„Na Slovensku sme napríklad zaznamenali výskyt dirofilariózy u psov, od roku 2005, keď bol výskum tohto parazita začatý, sa ochorenie rozšírilo z južných oblastí severnejšie a zaznamenali sa prvé autochtónne prípady aj u ľudí,“ objasňuje zoologička Správy Tatranského národného parku Gabriela Chovancová.

Chcú zabrániť aj ľudskému utrpeniu

Do roku 2100 vedci očakávajú globálne oteplenie až o 3 °C, čo je teplota, ktorú Zem nezažila už asi tri milióny rokov. Napriek varovaniam sa však civilizácia naďalej uberá nesprávnym smerom a hrozí, že sa skutočnej katastrofe nevyhne, vysvetľujú vedci v štúdii, ktorú zverejnili v žurnále BioScience.

„Aby sme sa vyhli ďalšiemu ľudskému utrpeniu, musíme ochraňovať prírodu, eliminovať väčšinu emisií spojených s fosílnymi palivami a podporovať sociálne spravodlivé klimatické adaptácie so zameraním na oblasti s nízkym príjmom, ktoré sú najviac zraniteľné,“ objasňuje Saleemul Huq, odborník na udržateľnosť.

Pixabay

Tím dúfa, že sa za ich urgentné volanie po konaní postavia ďalší odborníci a dodávajú, že nádej stále nie je stratená. O klimatickej kríze sa totiž necháva počuť rekordné množstvo vedcov a tvrdia, že pre dobro budúcich generácií je nutné, aby došlo čo najskôr k intenzívnemu boju proti klimatickým zmenám.

Ako dodáva Oregon State University, až 16 z 35 planetárnych známok života sa nachádza v historických extrémoch a podľa vedcov je nutné, aby ich ľudstvo čo najskôr dostalo naspäť do normálu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú