Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Konferencia Spojených národov o klimatickej zmene Cop26 v tomto roku priniesla množstvo informácií a reálnych riešení. Avšak po vyhodnotení týchto cieľov zo strany odborníkov sa niet na čo tešiť. Napriek plánom a sľubom sa totiž Zem drasticky oteplí, informuje The Guardian.

Nepomôže ani ideálny priebeh

Známa Parížska dohoda stanovila jasnú hranicu 1,5 °C, po ktorej prekročení hrozí množstvo nebezpečenstiev a vážnych zmien. Už dnes sme pritom na úrovni oteplenia o 1,2 °C a od prekročenia tohto limitu nás delí len krátka doba, píše Climate Action Tracker.

Ako informovali nedávno odborníci, ešte pred Cop26, aj pri splnení všetkých klimatických cieľov hrozí katastrofálne oteplenie o 2,7 °C. Nová štúdia, ktorá berie do úvahy ciele stanovené počas tohtoročnej konferencie, stále udáva reálnu možnosť oteplenia o 2,7 °C.

CAT

Táto predpoveď je založená na momentálne zaužívaných praktikách a zákonoch. V tom lepšom prípade, teda pri dodržaní všetkých nových záväzkov a plánov uhlíkovej neutrality, dôjde k otepleniu o 1,8 °C. To je síce nad odporúčanú hodnotu 1,5 °C, avšak pod 2 °C, ktoré môžu napáchať oveľa väčšie škody.

Nie je to tak jednoduché

Dodržanie všetkých týchto cieľov je však nepravdepodobné. Do hry totiž vstupuje množstvo premenných a pri niektorých záväzkoch môže dôjsť k nesplneniu jednoducho z toho dôvodu, že to nebude možné.

Krajiny medzi sebou naďalej vedú vojny a uvaľujú sa sankcie, ktoré často postihnú tých, ktorí sú na tom už tak najhoršie. A ak je štát vystavený veľkému tlaku, či už prichádza zvonka a či zvnútra, klimatické ciele a záväzky idú bokom, pretože nemusia byť z krátkodobého hľadiska dôležité. Do kariet nám nehrá ani hrozba kolapsu dôležitých morských prúdov.

bilanol/freepik

Podľa vedcov musia globálne emisie padnúť až o 45 %, ak chceme udržať planetárne oteplenie klímy pod 1,5 °C. To je však tak šialené číslo, že nie je vôbec možné ho v dnešnom svete, vo svete reálnej politiky a vo svete ľudí, z ktorých mnohí proti klimatickým opatreniam bojujú, dosiahnuť.

EÚ vyhovuje, väčšina sveta však nie

Ako ďalej vysvetľuje Climate Action Tracker, medzi krajiny/únie s prijateľným plánom uhlíkovej neutrality patrí Európska únia, Spojené kráľovstvo, Kostarika a Čile. To je však len niečo cez pol miliardy svetového obyvateľstva, ostáva ešte zvyšných takmer 7,5 miliárd.

V oranžovej kategórii priemerných krajín sa umiestnila Kanada, Južná Kórea, USA a Nemecko, ktoré pre tento prípad posudzovali samostatne. Do kategórie so zlým plánom sa dostali krajiny ako moderné Japonsko, Nový Zéland, Čína a dokonca aj pokroková Austrália.

rawpixel.com/freepik (ilustračný)

Pre množstvo ďalších krajín nie je k dispozícii potrebné množstvo dát (Argentína, India, Rusko, atď.), čakajú na vyhodnotenie, nespadajú pod Climate Action Tracker, alebo nestanovili žiaden plán uhlíkovej neutrality, ako napríklad Irán, Mexiko, Keňa, atď.

Mám vôbec šancu?

Za projektom Climate Action Tracker stoja tí najväčší odborníci a predstavuje silnú kritiku a zrkadlo pre vlády celého sveta. V štúdii ďalej podotýkajú, že takmer 90 % emisií je pokrytých plánmi uhlíkovej neutrality.

Ak teda všetky ciele splníme, oteplenie udržíme na 1,8 °C do roku 2100, pričom otepľovanie vyvrcholí na 1,9 °C. Avšak žiadna z krajín, ktoré štúdia analyzovala, nemajú potrebné zákony a smernice na to, aby sa dostali na správnu cestu k splneniu stanovených cieľov.

CAT

Najväčším problémom ostáva z dlhodobého hľadiska uhlie, plyn, produkcia metánu a lesníctvo. Na záver CAT dodáva, že ak to myslia politici z Cop26 vážne a chcú poraziť globálne otepľovanie, ktoré je oveľa horšie, než sme si mysleli, musia stanoviť ambiciózne ciele pre rok 2030 a implementovať potrebné smernice okamžite.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú