Spoločnosť Boston Dynamics už s vývojom svojich robotov značne pokročila a bolo len otázkou času, kedy sa dostanú aj do skutočného nasadenia. Firma pritom oznámila sériovú výrobu štvornohých robotov, ktorí už však našli využitie aj v službách polície v Massachusetts. Roboty Spot sú u polície už od augusta tohto roka a za 3 mesiace v službe boli nasadené hneď pri niekoľkých incidentoch, informuje Engadget. Polícia však ďalšie detaily tají.

Informácie o využití štvornohých robotických pomocníkov zverejnilo rádio WBUR, ktoré informovalo o tomto prvom prípade využitia robotov Spot v krajine. Najať si ich malo policajné oddelenie, ktoré sa špecializuje na zneškodňovanie bômb. V jeho službách boli roboty od augusta do novembra. Počas týchto 3 mesiacov boli využití najmä na vzdialené pozorovanie a zhotovovanie fotografií lokalít, kde sa mohli skrývať podozrivé osoby.

Boston Dynamics prepožičal roboty Spot policajnému oddeleniu

Polícia bližšie detaily nasadenia robotov neprezradila, no informovala o tom, že roboty Spot sa okrem testovania ocitli aj pri dvoch incidentoch. Najväčšou výhodou takéhoto využitia robotov na diaľku je to, že sa môžu dostať aj na miesta, ktoré by boli pre človeka nebezpečné. Svoj potenciál môže Spot využiť aj v iných odvetviach priemyslu, či poslúžiť napríklad na preskúmanie rizikových lokalít, kde uniká chemická látka alebo sa na miestne nachádza bomba.

Nenechaj si ujsť
Vojenský robot sa vzoprel pri výcviku. Po prílišnom nátlaku prevrátil stôl a zachránil robotického psa

Svojimi schopnosťami dokážu tieto roboty dokonca doviesť do bezpečia aj rukojemníkov. Viceprezident Boston Dynamics, Michael Perry, však prezradil, že spoločnosť sa momentálne sústredí na uplatnenie robotov pri zbieraní informácií o prostredí, kde by bolo veľkým rizikom vyslať človeka. Roboty Spot sú ideálne pre mnohých potencionálnych zákazníkov. Ich batéria vydrží až 90 minút a vo výbave nájdeme aj 360° kameru či kameru do prostredia so slabým osvetlením.

So zbraňami to nepôjde

Vďaka otvorenému API si môžu klienti Boston Dynamics roboty prispôsobiť podľa svojich potrieb, čím sa ešte viac rozširujú možnosti nasadenia. Napriek skvelému potenciálu robotov firma nechce, aby boli akokoľvek ozbrojené, čo dáva najavo aj pri dohode so zákazníkmi. Žiaden z robotov tak nesmie byť vyzbrojený zbraňami, ktoré by mohli ublížiť človeku. Aj preto si Boston Dynamics dôkladne vyberá klientov, s ktorými bude spolupracovať. V prípade porušenia dohody si môže Spot vziať späť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom