Slovenská verejnosť sa so správami o korupcii a predraženom obstarávaní stretáva v mnohých prípadoch, kedy sú na podvody napojené aj známe spoločnosti. V snahe predísť podplácaniu a podvodom zavádza Slovensko protikorupčnú politiku. Prepojením medzi zadávateľmi a dodávateľmi zákazok môže vznikať ekonomická kriminalita a podvody, s ktorými sa stretávame aj v bežnom živote firiem.

Za posledné roky boli na Slovensku odhalené škandály a finančné podvody veľkých rozmerov, ktoré vyvolali v médiách poriadny rozruch. Vznik týchto podvodov treba hľadať už napríklad pri pofidérnom vytváraní tendrov či duplicitných faktúrach a opakovanom fakturovaní rovnakých položiek.

Podniky pritom momentálne monitorujú obstarávanie manuálne alebo sa spoliehajú na to, že ich na prípadné nezrovnalosti upozornia zamestnanci, informovala v tlačovej správe spoločnosť SAS Slovakia.

Slovensko sa rozhodlo bojovať s korupciou

S istými formami podvodov a manipulatívneho obstarávania sa pritom podľa prieskumov SAS Slovakia stretla až štvrtina európskych podnikov. Vystavovanie podozrivých faktúr či nepresne definovaných zákazok môže vyvolávať opodstatnené podozrenia. Vláda SR však v decembri minulého roka schválila Protikorupčnú politiku Slovenskej republiky na roky 2019 – 2023, ktorou sa má predísť korupcii. K týmto zmenám bola vytvorená aj pozícia protikorupčného koordinátora, informoval Úrad vlády Slovenskej republiky.

Vznikne tiež model pre riadenie korupčných rizík postavený na IT platforme, v ktorej budú mať respondenti anonymitu a nebudú sa musieť báť nahlasovať podvody. Platforma bude spracovávať získané údaje, čím umožní rýchlejšie riešenie prípadov korupcie.

Pre podvodné správanie prichádza podľa prieskumu SAS Slovakia viac ako štvrtina firiem každoročne o 10 až 150 tisíc eur, necelá pätina stráca do 10 tisíc eur a takmer 12 % v rozmedzí 150 až 400 tisíc eur. Nad túto hranicu priznáva straty 3,7 % respondentov, informovala spoločnosť SAS Slovakia v tlačovej správe.

Tieto čísla sú iba špičkou ľadovca. Podvody pri obstarávaní sa notoricky ťažko odhaľujú a merajú, preto je ich skutočný rozsah s najväčšou pravdepodobnosťou podceňovaný,“ hovorí Richard Kraus, country sales director SAS Slovakia.

Podozrenia padajú aj na štátne zákazky

V mnohých prípadoch sú za veľkými podvodmi aj inštitúcie a spoločnosti, ktoré boli v minulosti spájané s podozrivými tendrami. „Vopred vyhrané“ zákazky len svedčia o tom, akým spôsobom sa dokážu firmy obohatiť aj bez toho, aby boli vhodnými kandidátmi a spĺňali podmienky.

Nenechaj si ujsť
Slovensko naleje ďalšie desiatky miliónov eur do štátnej IT infraštruktúry. Vraj budeme mať menej byrokracie

Príkladom môže byť staršia zmluva v CRZ z roku 2016, v ktorej si Národná diaľničná spoločnosť objednala počítačové služby za 9708 €. V technickej špecifikácii zmluvy ale chýba podpis, príloha a Obstarávateľ si mohol objednať 9999999999 licencií, o čom informoval aj portál Slovensko.Digital.

Podozrivým spôsobom si 1,3 milióna eur pripísal na účet aj hotel Jalta v Michalovciach, ktorý v decembri 2018 získal od ministerky školstva Martiny Lubyovej dotácie na výskum, informovala televízia Markíza.

Riešenie problémov s obstarávaním sa však aj dnes rieši ručne, prípadne sa využíva iba jednoduchý softvér na detekciu a sledovanie stanovených pravidiel, informuje SAS Slovakia. Viaceré podvody pri štátnych zákazkach, vrátane nechválne známeho obstarávania v IT sektore, sa riešia len veľmi zložito a celý proces býva nielen zdĺhavý, ale tiež nákladný.

Pre efektívnejšie riešenie môže byť vhodné využitie pokročilej analytiky, čím sa zamedzí vzniku podvodov a podozrivých dodávateľsko-odberateľských vzťahov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom