Telefonovanie za volant nepatrí, na čo upozorňujú mnohí odborníci aj policajti už dlhé roky. Napriek tomu sa však na cestách stále nájdu vodiči, ktorí porušujú zákon, no teraz budú na nich policajti dohliadať ešte prísnejšie. Polícia dostane do výbavy „bič“ na vodičov v podobe 400 nových ďalekohľadov, s ktorými odhalí za volantom aj obyčajnú manipuláciu so smartfónom.

Šoférovanie so smartfónom v ruke je dlhodobým problémom aj na slovenských cestách, kde sa tieto priestupky zdá sa neprestávajú opakovať. Napriek varovaniam polície sa vodiči stále previnia telefonovaním či iným používaním svojich telefónov. Týmto správaním však porušujú zákon a ohrozujú nielen seba, ale aj svoje okolie. Stačí totiž chvíľa nepozornosti a nehoda je na svete.

Policajtom pomôžu špičkové ďalekohľady

Kvôli tomuto priestupku už s pokutou odišlo mnoho vodičov. Čoskoro sa však do platnosti dostanú nové sadzby, ktoré za používanie telefónu za volantom môžu šoféra obrať až o 100 € priamo na mieste, alebo o 200 € v riadnom konaní. Polícia ale po dlhodobom riešení tohto problému ohlásila aj nákup novej techniky, ktorá odhalí previnilcov a poslúži tiež pri vytváraní dôkazného materiálu.

Nenechaj si ujsť
[Aktualizované o vyjadrenie PZ] Natáčanie dopravnej nehody smartfónom: Radšej si dávaj pozor a nerob to, môžeš dostať pokutu

Vodiči nechápu, že svojim konaním ohrozujú iných nevinných ľudí a často vymýšľajú, ako si najlepšie schovať mobil za volantom a tak ho obsluhovať. “ – vyjadrila sa polícia na Facebooku. 

Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebookovom účte oznámila, že pomocou nových fotoďalekohľadov budú dopravní policajti monitorovať situáciu na cestách a odhaľovať tých, ktorí budú pri riadení vozidla držať v rukách smartfón.

Vďaka tejto technike tak budú môcť policajti porušenie zákona odhaliť skôr než by si ich vodič stačil všimnúť. Ďalekohľady zvládnu rozoznať detaily z vnútra áut aj na kilometrovú vzdialenosť. Ako veľmi však bude táto novinka účinná uvidíme až priamo v praxi. Celkovo teda naša polícia dostane 131 meračov rýchlosti, 372 analyzátorov dychu a 16 váh pre mobilné použitie v teréne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom