Obrovský boom zažíva z dôvodu prebiehajúcej pandémie koronavírusu aj šírenie dezinformácií a hoaxov, ktoré je veľmi obľúbené aj na Slovensku. Posledne sme tu mali video lekára, ktorý vírus popieral, či opätovné spájanie testovania s čipovaním a 5G sieťami. Tentokrát si však jeden z konšpirátorov „zgustol“ na šírení informácií o údajných úplatkov za uvedenie príčiny smrti ako ochorenie COVID-19, pričom stiahol chvost až keď mu na dvere zabúchali strážci zákona, informuje stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na svojom Facebooku.

Hrdina na internete sa zľakol polície

Hoaxy ohľadom situácie s koronavírusom nie sú na slovenskom Facebooku ničím novým a okrem uletených správ o ovládaní nanobotmi sa na sociálnej sieti vyskytujú aj prípady, kedy dezinformátori šíria „overené“ informácie od inej osoby.

Tak tomu bolo aj v najnovšom prípade priloženého hoaxu, kedy jeho šíriteľ najprv tvrdil, že nepozná nikoho v svojom okolí s príznakmi alebo potvrdeným koronavírusom a následne pokračoval so „100 % pravdivým príbehom od švagrininej známej“, s ktorým bol dokonca ochotný vypovedať aj pred NAKA.

Známej údajne zomrela stará mama a úrady od nej žiadali uviesť príčinu smrti ako ochorenie COVID-19, za čo jej mali ponúknuť odmenu 1000 eur. Ako to už býva zvykom, príspevok sa tešil veľkej obľube a zdieľalo ho vyše 4000 ľudí. Opätovné šírenie takýchto „overených“ informácií nakoniec skončilo až u policajných zložiek, ktoré konšpirátorovi zaklopali na dvere.

KONŠPIRÁTOR ZMERAVEL, KEĎ MU NA DVERE ZABÚCHALA POLÍCIA: JEDNA PANI POVEDALA, POČUL SOM TO OD BRATOVEJ SUSEDY KOLEGYNE…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, October 29, 2020

„Autor uviedol, že išlo o sprostredkované, neoverené informácie, ktoré mu poskytla iná osoba. Polícia išla aj za touto osobou, ktorá uviedla, že aj ona to počula sprostredkovane a nevie k nim nič viac povedať,“ uviedla v príspevku Polícia SR. 

Stránka polície tiež zverejnila link na zdroj hoaxu, ktorý sa momentálne nachádza v jednej „známej“ dezinformačnej skupine. Boj proti hoaxom však na Slovensku nevedie len polícia. So strážcami zákona spolupracuje napríklad aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré nedávno podalo žalobu na jeden z najväčších konšpiračných webov na Slovensku – Bádateľ.net, ktorého stránka na Facebooku bola dokonca určitý čas nefunkčná.

Okrem toho sa však na svojej platforme snaží robiť poriadok aj samotný Facebook, ktorý využíva dostupné prostriedky k tomu, aby zamedzil alebo minimalizovať šírenie dezinformačných a konšpiračných správ či hoaxov.

Policajné zložky však považujú šírenie dezinformácií v súvislosti s koronavírusom za obzvlášť nebezpečný nástroj, ktorý má potenciál fatálne ovplyvniť životy obyvateľov a v prípade potreby môže podobné statusy posunúť na prešetrenie kriminálnej polícii, čo nedávno pre FonTech.sk potvrdila aj hovorkyňa Prezídia PZ SR, pplk. Ing. Denisa Bárdyová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom