Nemusíš patriť medzi „stálice“ na inzertnom portáli Bazoš.sk, aby si vedel, že sa tam nachádza aj množstvo podvodníkov, ktorých jediným cieľom je obrať ľudí o peniaze či predávaný tovar. V najnovšom prípade sa zamerali práve na inzerentov, ktorí predávajú veci na tomto portáli, upozornila Polícia SR na svojom Facebooku.

Aktualizácia 6.5.2021:

Polícia na svojom Facebooku informovala o neutíchajúcich podvodoch prostredníctvom WhatsApp, kde podvodníci naďalej zneužívajú meno a logo známeho inzertného portálu Bazoš.sk či Slovenskej pošty. Podvod prebieha rovnako ako sme popísali v pôvodnej verzii článku, tentokrát však podvodníci pridávajú aj návod na „bezpečný nákup“.

Podvodník tak osloví predávajúceho, zisťuje, či je inzerovaný tovar stále dostupný a prejaví záujem. Po potvrdení dostupnosti pošle predávajúcemu absurdný návod, ktorým ho však chce pripraviť o číslo kreditnej karty a o peniaze. Podobu takéhoto návodu zverejnila polícia na screenshotoch.

Práve spomínaný návod totiž uvádza, že kupujúci musí údajne za nákup zaplatiť prostredníctvom odkazu, ktorý odovzdá predajcovi. Ten zas údajne musí odkaz prijať, potvrdiť objednávku, pričom má následne dostať peniaze za inzerovaný tovar.

Ide však o veľký podvod, po otvorení odkazu a vyplnení informácií kreditnej karty totižto putujú čísla kreditiek práve do rúk podvodníkov, ktorí môžu predajcov takto obrať o peniaze. Polícia preto naďalej varuje ľudí, aby nikomu cudziemu a neovereným webom neodovzdávali čísla, dátum platnosti a 3-miestny kód kreditnej karty.

Aktualizácia 13.3.2021:

Podvodníci na inzertnej stránke Bazoš.sk sa vybrali cestou veľkej „ofenzívy“ a prípadov s falošným záujmom o produkt stále pribúda. Vo veľkých inzertných skupinách na Facebooku sa na dennej báze objavujú príspevky predávajúcich, na ktorých podvodníci skúšali šťastie a skúsenosť sme mali už aj v redakcii FonTech.sk.

Podvod prebieha stále rovnako – podfukár navonok prejaví záujem o produkt, ktorý je predmetom inzerátu a kontaktuje predávajúceho poväčšine cez platformu WhatsApp, že danú vec chce a že zaplatí ihneď.

Následne pošle link s falošným logom portálu Bazoš.sk a Slovenskej pošty, za ktorým sa skrýva stránka, kde žiada predávajúceho o vyplnenie údajov z karty, aby mu tam „mohol zaslať peniaze“. Na to však kupujúcemu stačí číslo účtu, nie karty. Podvodníci posielajú niekedy aj odkaz na bránu, kde je uvedené, že „kuriér“ bol objednaný a stačí vyplniť údaje o karte.

Pôvodný článok:

Skupina podvodníkov sa najnovšie zamerala na inzerujúcich používateľov portálu Bazoš.sk, od ktorých sa snaží dôvtipným trikom získať údaje o platobnej karte.

Podvodníci napíšu cez WhatsApp, odkazujú na phishingovú stránku

„Vstupnou bránou“ býva najčastejšie správa cez WhatsApp, kedy podvodník navonok prejaví záujem o produkt, ktorý je predmetom inzerátu a napíše predávajúcemu, že danú vec chce, a že zaplatí ihneď.

Následne odošle predávajúcemu falošný link, v ktorom je logo portálu Bazoš.sk a logo Slovenskej pošty. Má sa pritom jednať o stránku s údajmi pre dodanie tovaru, ktorá uvádza, že kuriér bol už objednaný a stačí vyplniť údaje o karte, aby mohol obeti kupujúci poslať peniaze na účet.

Na to mu však pochopiteľne stačí číslo účtu alebo IBAN, no to si veľa ľudí neuvedomuje, a podvodníci tak veľmi jednoducho získajú prístup k údajom z platobnej karty predávajúceho a môžu ju ľahko zneužiť. Podvodná stránka tiež môže vyzerať pre veľa ľudí dôveryhodne, keďže obsahuje logo Bazošu aj samotnej Slovenskej pošty.

Azda najrozumnejším krokom pre obete tohto typu podvodu je okamžite kontaktovať svoju banku za účelom zablokovania karty, prípadne pokúsiť sa zamietnuť transakcie vykonané podvodníkmi a následne ohlásiť prípad polícii.

Podobné phishingové stránky sa na Slovensku vyskytujú čoraz častejšie, pričom obľúbeným „štýlom“ podvodníkov je vydávať sa známe inštitúcie, napríklad banky. Takémuto podvodu nedávno čelili zákazníci Tatra banky či VÚB banky.

V redakcii už však dlhšie evidujeme aj veľa podvodných e-shopov, ktoré počas prebiehajúcej situácie s pandémiou koronavírusu rastú ako huby po daždi. Dávnejšie sme ti preto priniesli aj niekoľko jednoduchých tipov, ako tieto stránky odhaliť.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP