Polícia Slovenskej republiky na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR informovala o podvode, ktorý sa momentálne šíri Slovenskom. Podvodníci sa vydávajú za VÚB banku a od obetí žiadajú prihlasovacie údaje do internet bankingu mimoriadne precíznym spôsobom.
Podvodov na internete neustále pribúda. V poslednej dobe sa na sociálnych sieťach rozmohli podvody a falošné správy spojené s koronavírusom, pričom výnimkou nie sú ani e-maily, v ktorých sa podvodníci snažia získať od obetí peniaze či citlivé prihlasovacie údaje.
Najnovším podvodom, na ktorý upozornila polícia, je phishingový podvod, na ktorý je veľmi ľahké naletieť. Zadaním prihlasovacích údajov do internet bankingu sa podvodníci môžu dostať k tvojmu účtu a následne aj peniazom.
Ako podvod prebieha?
Podvod, v ktorom sa podvodníci vydávajú za VÚB banku, začína tak, že do e-mailovej schránky príde správa, ktorá informuje o blokácii platobnej karty VÚB, a ak ju chce obeť odblokovať, je potrebné kliknúť na odkaz a prihlásiť sa. Mimoriadne nebezpečenstvo tohto podvodu tkvie v tom, že na prvý pohľad medzi stránkami nie sú viditeľné rozdiely.
Keď si však stránky prezrieš detailnejšie, je jasné, že niečo nie je v poriadku. Podvodná stránka má totiž v adrese uvedené neznámy názov carismascaleadventure.com, ale aj pozmenené určité časti grafiky banky na ľavej a spodnej strane internetovej stránky a vstupu do internet bankingu.
EXTRÉMNE NEBEZPEČNÝ A PRECÍZNY PODVOD: TOTO NIE JE INTERNET BANKING VÚB BANKYDo správ ste nám poslali precízne…
Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, January 7, 2021
Znaky podvodných emailov pri phishingových útokoch:
- Emailové správy môžu obsahovať gramatické alebo štylistické chyby. Podvodníci sa často spoliehajú na prekladanie textu do jazyka obetí, ktorým správy rozosielajú.
- Pochybný obsah emailu, s ktorým sa predtým príjemca nestretol. (platí napríklad v prípade využívania služieb niektorej spoločnosti, ktorá pri komunikácii s klientmi využíva vlastnú formu správ a následne môže obeti prísť email v mene rovnakej firmy s podozrivo zmeneným obsahom)
- Phishingové emaily často od ľudí vyžadujú prihlásenie do účtu, „overenie“ hesla, či zaslanie osobných a citlivých údajov. Takýmto spôsobom môžu podvodníci získať prístup k rôznym účtom.
- Ak mail obsahuje odkaz na formulár/platobnú bránu, ktorá vyžaduje vyplnenie platobných údajov kreditnej karty. Podvodníci tak môžu získať údaje kreditky a odcudziť financie obete.
- Správy môžu obsahovať odkazy na falošné, no identicky vyzerajúce stránky služieb a firiem, kde sa má obeť phishingu prihlásiť. Podvodníci môžu v takom prípade získať všetky prihlasovacie údaje a prístup k používateľskému účtu.
- Odosielateľ vystupuje pod menami známych spoločností, samotný email môže byť odoslaný z inej zahraničnej emailovej adresy.
V aktuálnej situácii je preto najlepším opatrením prevencia a vysoká opatrnosť pri vybavovaní emailových správ, vďaka čomu sa môžu Slováci vyhnúť phishingovým útokom.
Ďalšie dôležité články k téme:
- Na Slovensko zaútočili podvodníci, cez e-maily obrali ľudí o stovky eur. Pomôže polícia s ukradnutými peniazmi?
- Údajný podvod Dôvery ovládol slovenský Facebook. Je to nedorozumenie, má bizarné vysvetlenie
- Hoaxy o koronavíruse zdieľalo vyše 5000 Slovákov. Ich šírenie zastavila až polícia
- Toto je ďalší podvodný e-shop na Slovensku. Vydáva sa výrobcu značkových tenisiek
- Vydávajú sa za PayPal a takouto SMS ťa oberú o peniaze. Daj si pozor na najnovší útok
Cyber

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Šíri sa automaticky cez WhatsApp. Slovák odhalil nebezpečný vírus, ktorý útočí na Androidy

Po zapnutí ihneď začali komunikovať s Ruskom. Britská vláda dala školákom notebooky plné malvéru

Výtržníčka z Washingtonu chcela predať ukradnutý notebook ruským tajným službám. Vyšetruje ju FBI

Alza čelila masívnemu DDoS útoku, vypadol web aj aplikácia. Vieme, čo sa presne stalo
