Slovenská zdravotná poisťovňa Dôvera sa stala koncom minulého roka terčom podvodu so SMS správou v mene poisťovne, ktorá žiadala od adresátky zaplatenie nedoplatku. Tentokrát však na svojom Facebooku upozorňuje na podvodné správy falošných účtov na sociálnej sieti, ktoré opäť vystupujú pod jej menom.

Po ďalšom „vzostupe“ falošnej technickej podpory Microsoftu, ktorá dokonca volala aj premiérovi Igorovi Matovičovi, sa na sociálnej sieti Facebook objavujú falošné účty zdravotnej poisťovne Dôvera, ktoré v správach žiadajú používateľov o poskytnutie osobných údajov či „registráciu“. Na problém upozornila samotná poisťovňa, ktorá bola pred pár mesiacmi terčom veľkého podvodu s falošnými SMS správami.

Dôvera v príspevku vyzvala svojich klientov, aby na dané správy neodpovedali, pričom upozornila, že svojich zákazníkov nikdy nevyzýva o žiadne úkony spojené s ich osobnými údajmi prostredníctvom správ na Facebooku. Tých, ktorí podvodné správy obdržali tiež vyzvala, aby daný profil ignorovali a ihneď nahlásili sociálnej sieti.

Čo teraz „letí“ medzi podvodníkmi?

Práve Facebook je na Slovensku azda najčastejším „médiom“ podvodníkov a o podobných prípadoch, ktoré sa niekedy dokonca opakujú, informujeme pravidelne. Naposledy sa na sociálnej sieti šírila napríklad falošná súťaž o záhradný dom, ktorú zdieľalo vyše 40 000 ľudí, no v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu sú známe aj podvodné ponuky práce, ktoré sa týkajú balenia rúšok či respirátorov.

Stále častejšie sa však stretávame aj s fenoménom falošných e-shopov, ktoré sa vo väčšine prípadoch snažia nalákať ľudí na výhodné nákupy. Nám sa nedávno podarilo odhaliť už druhú veľkú sieť týchto obchodov a zosumarizovali sme ti aj zopár jednoduchých tipov a trikov, ako falošné e-shopy odhaliť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP