Množstvo prípadov falošnej technickej podpory v mene Microsoftu pribúda. Polícia preto varuje ľudí, aby boli ostražití a nenechali sa oklamať zdanlivo dôveryhodným telefonátom. Podvodníci volajú Slovákom, ktorých sa snažia presvedčiť, že sú z podpory Microsoftu a žiadajú vzdialený prístup k počítaču. Ten následne zablokujú a pýtajú si výkupné.

Zneužitie mena známej spoločnosti pri podobných podvodoch nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti sa aj v zahraničí objavili prípady, kedy sa podvodníci vydávali za technickú podporu Microsoftu a dokonca aj Googlu s cieľom vydierať obete, ktoré im poskytnú vzdialený prístup k počítaču.

Vtedy však využívali jednoduchý program Lock My PC na zamknutie obsahu počítača a od ľudí žiadali, aby im za odblokovanie zaplatili výkupné. V takých prípadoch obetiam podvodu pomohla samotná firma FSPro Labs, ktorá odomkla zablokované zariadenia pomocou kódu. Bližšie informácie o tomto podvode sme spísali v samostatnom článku.

Aktualizácia 18.1.2021

Podvodné telefonáty falošnej technickej podpory, ktorá sa vydáva za pracovníkov Microsoftu, neutíchajú ani v tomto roku. Slováci sa tak môžu naďalej stretávať s hovormi zo zahraničných čísel alebo z čísla so slovenskou predvoľbou.

Najnovšie už podvodná podpora kontaktovala aj premiéra Igora Matoviča, ktorého sa snažila oklamať rovnakým spôsobom ako ostatných ľudí, informoval o tom Matovič na Facebooku.

BACHA – HOAX O POMOCI… pred chvíľou mi z nemeckého čísla po anglicky volal milý a zjavne azijský hlas … o tom, ako…

Posted by Igor Matovic on Monday, January 18, 2021

Po tom, ako premiér hovor s podporou ukončil s tým, aby mu zavolali o 20 minút, začali mu telefonovať rôzne neznáme čísla z Nemecka.

Hoci sa tento pokus podvodníkov neskončil úspešne, doteraz sa im podarilo oklamať množstvo Slovákov. Prípady takéhoto podvodného konania v mene spoločnosti Microsoft už vyšetruje polícia vo viacerých krajoch. V decembri minulého roka bola zverejnená aj nahrávka s podvodníkmi, ktorú nájdeš v predošlej aktualizácii článku.

Aktualizácia 11.12.2020

Podvodníci stále skúšajú naivitu Slovákov telefonátmi aj v týchto dňoch. Polícia najnovšie zverejnila nahrávku takéhoto hovoru, v ktorom Slováka kontaktovala falošná technická podpora vydávajúca sa za technika Microsoftu. Pripomíname, že telefonáty môžu prichádzať aj z čísel so slovenskou predvoľbou +421 a volajúci zvykne komunikovať v anglickom jazyku.

Na nahrávke je však počuť, ako sa snaží podvodník so Slovákom komunikovať aj po slovensky, hoci spočiatku komunikoval v angličtine so silným prízvukom. Počas hovoru previedol svoju obeť celým postupom, ktorý má údajne spraviť kvôli riešeniu technického problému v počítači. Vo výsledku však nakoniec podvodníci zablokujú používateľovi prístup k zariadeniu a žiadajú výkupné.

TAKTO PREBIEHA PODVOD S ANGLICKÝM HLASOM Z MICROSOFTU: NÁŠ FANÚŠIK SI NAHRAL ZÚFALÉHO PODVODNÍKAUž niekoľkokrát sme na…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Friday, December 11, 2020

Celý priebeh telefonátu nájdeš v priloženom videu od polície, ktorá zdieľala nahrávku Slováka. Ten sa s touto falošnou technickou podporou Microsoftu chvíľu porozprával, z podvodníka si uťahoval a neskôr ho na konci telefonátu odhalil, na čo podvodník reagoval iba ukončením hovoru. Nahrávka tak môže pomôcť mnohým Slovákom, ktorým sa môžu zahraniční podvodníci dovolať a budú sa ich snažiť takýmto spôsobom oklamať.

Aktualizácia 3.12.2020

Pokusy podvodníkov, ktorí sa vydávajú za falošnú technickú podporu Microsoftu, neutíchli ani po mesiacoch od prvých prípadov. Polícia naďalej upozorňuje ľudí na podvodné telefonáty, ktoré môžu stále pochádzať aj z telefónnych čísel so slovenskou predvoľbou, z ktorých Slovákov kontaktujú anglicky hovoriace osoby.

ANGLICKÝ HLAS V TELEFÓNE A PREDVOĽBA +421: MASÍVNY PODVOD, KTORÝ SA TVÁRI AKO TECHNICKÁ PODPORA Z MICROSOFTUČasto nám…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Wednesday, December 2, 2020

Princíp podvodu sa ani po mesiacoch nezmenil. Ľudí chce táto falošná technická podpora oklamať a získať vzdialený prístup k ich počítaču, ktorý zablokuje a následne žiada zaplatenie výkupného prostredníctvom internet bankingu.

Takýmto spôsobom by páchateľ mohol získať aj prístup k internetovému bankovníctvu obete a obrať ju o financie. V podvodných telefonátoch sa osoby stále predstavujú ako skutoční zamestnanci Microsoftu, ktorých je možné nájsť na rôznych sociálnych sieťach. Ďalšie detaily o tomto podvode môžeš nájsť aj v pôvodnej verzii článku.

Aktualizácia 1.11.2020

Polícia na Slovensku opätovne upozorňuje na stále aktívnych podvodníkov, ktorí sa vydávajú za technickú podporu spoločnosti Microsoft, podobne ako v predošlých mesiacoch. Podvodníci môžu ľudí kontaktovať z rôznych telefónnych čísel so slovenskou predvoľbou +421 alebo aj predvoľbami +44 a +34, pričom môžu hovoriť anglickým jazykom.

Obeť sa podvodníci snažia presvedčiť, že volajú kvôli problémom v jej počítači, že sa v ňom nachádzajú škodlivé súbory alebo že môžu hackeri získať prístup k jej internet bankingu. Následne sa snažia nanútiť inštaláciu programu pre vzdialené ovládanie počítača. Medzi najpoužívanejšími programami týchto podvodníkov je voľne dostupný softvér TeamViewer, Zoho Connect, LogMeIn a Anydesk.

Podvodná technická podpora potom môže vypnúť obrazovku počítača a obeť tak nevidí, čo sa na pozadí deje. Následne môže dôjsť k zablokovaniu počítača, za čo chcú podvodníci výkupné, alebo k odcudzeniu hesiel v internetových prehliadačoch, či k získaniu prístupu do internet bankingu a odcudzeniu financií.

SLOVÁKOM VOLAJÚ PODVODNÉ ČÍSLA: PREČÍTAJTE SI, AKO VÁS MÔŽU OBRAŤ O TISÍCE EURPáchateľ z rôznych telefónnych čísel,…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Sunday, November 1, 2020

Podvodníci sa pritom stále predstavujú ako pracovníci Microsoftu z technickej podpory, pričom zneužívajú aj skutočné mená ľudí pracujúcich pre túto spoločnosť. Okrem vyššie spomínanej podvodnej schémy sa objavuje aj podvod, pri ktorom obeť nevedomky sama kontaktuje podvodníkov s prosbou o pomoc.

Falošná technická podpora Microsoftu si totiž zaplatí reklamy na Google a pri prípadných problémoch s počítačom tak môžu Slováci naraziť aj na ich inzerovanú technickú podporu s falošnými stránkami. Podvodníkov je však možné odhaliť hneď niekoľkými spôsobmi.

V prípade, že sa technická podpora ozve bezdôvodne, ide o prvý znak podvodu. Pracovníci technickej podpory totiž ľudí sami nekontaktujú, v prípade problémov so zariadením musia používatelia sami vyhľadať ich pomoc. Zároveň však technická podpora nikdy nevyžaduje prístup k bankovým účtom či iným citlivým informáciám.

Aktualizácia 21.8.2020

Podvodníci vydávajúci sa za falošnú technickú podporu sa snažia neustále oklamať Slovákov a obrať ich o peniaze. Na pretrvávajúce podvody upozornila polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá zverejnila varovanie od známej poškodeného Slováka, ktorý falošnej podpore naletel. Podľa týchto informácií majú podvodníci stále kontaktovať ľudí na Slovensku, pričom už nemusia volať len z čísla so slovenskou predvoľbou, ale využívajú dlhé číslo začínajúce kombináciou „03“.

POZOR: JEDNA Z VÁS UPOZORŇUJE VŠETKÝCH FANÚŠIKOV PRED PREMYSLENÝM PODVODOM "Dobrý deň, mohli by ste upozorniť ľudí na…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Friday, August 21, 2020

Princíp podvodu je však podobný ako ten, na ktorý polícia upozornila ešte v júli tohto roka. Podvodníci komunikujú v angličtine a vydávajú sa za „podporu Windowsu“, pričom od obete žiadajú povolenie pre vzdialený prístup k počítaču, aby mohli odstrániť údajný vírus.

Obeť má za takúto technickú podporu zaplatiť 5 €, no podvodníci si navyše pýtajú aj fotografiu občianskeho preukazu a údaje kreditnej karty. Následne žiadajú, aby obeť zaplatila poplatok 100 € a zvyšných 95 € sa vráti späť na účet. Ide však o očividný podvod.

Pôvodný článok z júla 2020

Na Slovensku vyčíňa falošná technická podpora Microsoftu

Obdobný druh podvodu už dorazil aj na Slovensko, kde sa môžu ľudia stretnúť s telefonátmi od podvodníkov, ktorí sa tvária práve ako technická podpora spoločnosti Microsoft. Nárast týchto telefonátov zaznamenal Odbor počítačovej kriminality úradu kriminálnej polície. Hoci telefonáty prichádzajú zo slovenskej predvoľby +421, podvodníci komunikujú v angličtine.

Zneužívajú dokonca osobné informácie skutočných pracovníkov Microsoftu, aby pôsobili čo najdôveryhodnejšie. Takéto údaje pritom môžu získať z rôznych sociálnych sietí. V telefonáte žiadajú svoju obeť, aby im poskytla vzdialený prístup k počítaču. Údajne kvôli oprave technických problémov a inštalácii nových aktualizácií. Ak však prístup získajú, počítač zablokujú.

NEDÁVAJTE PODVODNÍKOM KĽÚČ OD SVOJHO POČÍTAČA: POZOR NA FALOŠNÚ TECHNICKÚ PODPORU MICROSOFTUOdbor počítačovej…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, July 16, 2020

Nenechaj si ujsť
Rovnaký podvod, opäť tisíce naivných Slovákov. Falošná súťaž má na Facebooku veľký úspech

Následne od ľudí žiadajú, aby im poslali výkupné za odblokovanie zariadenia na bankový účet. Platba má ale prebehnúť z napadnutého počítača a podvodníci by tak mohli získať aj prihlasovacie údaje majiteľa účtu a odcudziť peniaze.

Na tento scam pritom upozorňuje aj samotný Microsoft, ktorý zverejnil detaily na oficiálnom webe.

„Falošná technická podpora je všeobecný problém v odvetví, pričom podvodníci používajú taktiku, aby vás oklamali a naviedli na zaplatenie nepotrebných služieb technickej podpory, ktoré údajne vyriešiť vymyslené problémy zariadenia, platformy alebo softvéru,“ varuje pred podvodníkmi Microsoft.

Okrem telefonátu však môžu podvodníci kontaktovať svoju obeť aj iným spôsobom. Používateľovi budú v prehliadači zobrazovať chybové hlásenia a zväčšiť aplikáciu na celú obrazovku, čím zablokujú prehliadanie.

Následne vnucujú telefónne číslo technickej podpory, na ktorú má majiteľ napadnutého počítača zavolať. Pri telefonáte sa potom opakuje vyššie popísaný scenár.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Čo robiť, ak sa podvodníci už dostali do počítača?

Pokiaľ sa už niekto s takýmto podvodom stretol, môže ho nahlásiť Microsoftu na tomto odkaze. Podvedeným ľuďom ešte ale ostáva niekoľko možností ako sa vymaniť z tohto podvodu. V prvom rade je potrebné odinštalovať aplikácie, ktoré podvodníci cez vzdialený prístup nainštalovali.

Zároveň je vhodné aj reštartovanie počítača. Pomocou antivírusového programu je možné odstrániť prípadný škodlivý softvér. Nutné je taktiež zmeniť heslá, ktoré mohli podvodníci pri ich „technickej podpore“ získať a v prípade, ak obeť už zaplatila výkupné, je potrebné kontaktovať banku a požiadať o zrušenie platby.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom