Častou témou mnohých konšpiračných teórií je napríklad ovládanie počasia, ktoré je často fantasticky opisované ako ničivá technológia, ktorej jedinou úlohou je zníženie ľudskej populácie, prípadne dokonca jej zotročenie. Skutočnosť je však úplne opačná. Ovládanie počasia je skutočne možné, no je najmä užitočné a má obrovský potenciál pomáhať.

Aj keď je modifikáciu počasia predsa len možné použiť aj proti nepriateľom, čo sa osvedčilo napríklad počas Vietnamskej vojny, meteorologické procesy na Zemi sú nesmierne komplexné a ich intenzívny výskum prináša neustále nové informácie, na základe ktorých je možné nielen lepšie predpovedať počasie, ale ho aj oveľa lepšie ovládať.

Princíp je jednoduchý

Metód na ovládanie počasia je hneď niekoľko a ich použitie závisí od požadovaného výsledku. Je napríklad možné umelo vyvolávať dážď v prípade, že je nutné zmierniť obdobie sucha a pomôcť tak poľnohospodárstvu či znížiť riziko požiaru v lesoch, ktoré sú takýmito katastrofami devastované prakticky každý rok.

Za účelom zvýšenia vlhkosti je možné umelo vyvolať zrážky, teda spôsobiť vznik dažďa. To je možné napríklad pomocou metódy, ktorá je všeobecne známa ako “cloud seeding” a je jednou z najčastejších foriem modifikovania počasia, objasňuje DRI.

Oleg Beljakov/Wikimedia

Jednou z možností je napríklad využitie rôznych solí, ktoré sú rozosiate väčšinou z lietadiel a spôsobia kondenzáciu vody, čím dôjde k spusteniu dažďa alebo sneženia.

Je možné použiť jodid strieborný, draselný či jednoducho suchý ľad. Prebieha aj výskum aplikácie klasickej jedlej soli, ktorej použitie preukázalo celkom sľubné výsledky. Celá táto technológia má však jednu zásadnú nevýhodu, ktorá jej stojí v ceste.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú