Minuloročný nárast cien kryptomien prilákal k ťažbe mnoho spoločností. Zatiaľ čo so zvyšujúcou ťažbou kryptomien Švédsko aj hlavný finančný regulátor EU vyzývajú na zákaz hlavnej formy ťažby dvoch najväčších kryptomien na trhu, dvaja mladíci z amerického Texasu prišli s pozoruhodnou myšlienkou.

Ropa, zemný plyn a kryptomeny

Ako píše portál CNBC, Brent Whitehead a Matt Lohstroh sa v roku 2019 počas štúdia na Texas A&M University rozhodli začať s ťažbou kryptomien. Ich prístup k ťažbe bol však radikálne odlišný. Vybudovali totiž svoje „bitcoinové bane“ na texaských ropných poliach.

Hoci ešte pred pár rokmi bolo spojenie síl ropných a plynárenských spoločností s ťažbármi bitcoinov nemysliteľné, Whitehead a Lohstroh so svojou spoločnosťou Giga Energy Solutions na spoločenské tabu nebrali ohľady, vďaka čomu len za minulý rok zarobili 4 milióny dolárov a odľahčili planétu o množstvo emisií.

Freepik (úprava redakcie)

Aj keď ťažba kryptomien nepatrí medzi ekologické aktivity a mnohí odborníci sa domnievajú, že predstavuje vážne riziko pre splnenie cieľov Parížskej dohody, existujú aj ďalšie činnosti, ktoré nie sú k nášmu životnému prostrediu „priateľské“. Jednou z nich je ťažba ropy.

Ropné a plynárenské spoločnosti už desiatky rokov zápasia s problémom, čo robiť, keď pri ťažbe ropy narazia na „kapsu“ zemného plynu. Zatiaľ čo ropu dokážu veľmi ľahko prepraviť na veľké vzdialenosti, preprava plynu si vyžaduje potrubie. To je problém obzvlášť ak sa ropný vrt nachádza ďaleko od potrubia. V takom prípade spoločnosti postupujú tak, že zemný plyn jednoducho zapália.

Nielenže tak ropné a plynárenské spoločnosti doslova vyhodia do vzduchu množstvo peňazí, ale ohrozujú aj prostredie – spaľovanie nie je 100 % a často sa do ovzdušia dostane množstvo metánu. Takéto správanie bolo pre spomínaných iba 23 ročných mladíkov neprípustné a tak prišli so svojským riešením.

Freepik

Rozhodli sa umiestniť prepravný kontajner plný grafických kariet, ventilátorov a ďalších komponentov potrebných pre ťažbu na ropné pole. Následne odviedli zemný plyn do generátorov, ktoré ho premieňajú na pre ťažbu toľko potrebnú a lacnú elektrickú energiu.

Navyše podľa výskumu spoločnosti Crusoe Energy Systems tento proces v porovnaní so spaľovaním zemného plynu znížil emisie ekvivalentému množstvu CO2 až o 63 %. Zatiaľ čo mnohí nad týmto nápadom pred pár rokmi iba neveriacky krútili hlavami, dnes má Giga Energy Solutions podpísané zmluvy s viac ako 20 ropnými a plynárenskými spoločnosťami a stále expanduje.

Whitehead dokonca hovorí, že niektoré z ich ťažobných lokalít pomohli oživiť miestu ekonomiku a vypracovať niekoľko pracovných miest. Na niektorých miestach sú dokonca tým najväčším zdrojom príjmov. Podľa dostupných informácií spoločnosť Giga Energy Solutions zarobila za minulý rok 4 milióny dolárov, pričom má našliapnuté aby svoj obrat do konca roka 2022 dostala až na viac ako 20 miliónov dolárov.

Mladíci životnému prostrediu nepomáhajú

Nie je to však prvýkrát, čo títo mladíci na seba pritiahli pozornosť v médiách. Matt Lohstroh zverejnil na začiatku minulého roka video jednej z baní na ropnom poli, na čo upozornil portál Independent.

Video sa okamžite stalo virálnym a získalo pozornosť nie len laikov, ale aj svetovo uznávaných odborníkov. Tí vtedy nemohli uveriť tomu, čo vidia a niektorí, ako napríklad Alex de Vries, zakladateľ spoločnosti Digiconomist, označili niečo také za „absurdnosť“.

Podľa de Vriesa toto životnému prostrediu a prechodu na „zelenšie“ palivá vôbec neprospieva, pretože namiesto odklonenia od fosílnych palív, ich Giga Energy Solutions robí ešte ziskovejšími.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú