Hospodárske výsledky spoločnosti Apple za posledný štvrťrok ukazujú, že rozhodnutie zvýšiť ceny svojich produktov sa vyplatilo. Napriek tomu, že nedošlo k nárastu predaja zariadení, tržby stúpli až o 29 %, čím sa prekonali aj očakávanie analytikov z Wall Street.

S predstavením výročného iPhonu X v minulom roku prišla aj nová stratégia, keď vôbec prvýkrát bola prekonaná hranica 1000 € za masovo predávaný smartfón. V tomto trende pokračoval aj najnovší iPhone XS, XS Max, ale aj nové MacBooky a množstvo ďalších zariadení. V podstate každý novo predstavený produkt prišiel s vyššou cenovkou. Táto stratégia zafungovala naplno, nakoľko zákazníci boli ochotní si priplatiť, čo spôsobilo nárast tržieb o 29 % a to pri rovnakom množstve predaných produktov.

Čísla predajov už viac nebudú zverejňované

Posledný štvrťrok skončil v septembri, čo znamená, že v štatistikách sú započítané predaje nových iPhonov len za prvých pár dní, pričom sa tam nenachádza ani najlacnejší z nich – iPhone XR, ktorý bol na pulty obchodov uvedený až v októbri. Spoločnosť Apple zarobila za posledný štvrťrok 62,9 miliárd dolárov, čo predstavuje už spomínaný nárast 29 % v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku (52,5 miliardy dolárov). Príjmy sú čisto z predaja smartfónov, čo sa pretavilo aj do priemernej ceny jedného zariadenia, ktoré poskočilo zo 724 dolárov na 793.

Ešte lepší by však mal byť nasledujúci kvartál, ktorému prospeje aj predstavenie nových zariadení a tiež vianočné sviatky, kedy sú zákazníci náchylnejší ku kúpe nového zariadenia. Očakávajú sa príjmy až 93 miliárd, no presné číslo sa zrejme už nedozvieme. Načrtol to Luca Maestri, ktorý je v Apple hlavným finančným riaditeľom. Ten sa nechal počuť, že spoločnosť už viac nebude zverejňovať jednotlivé tržby z oddelení.

Prečítaj si tiež
Huawei znova predbehol Apple. Je druhým najväčším výrobcom na svete a rýchlo doťahuje Samsung

V praxi to bude znamenať len jedno, ťažší odhad toho, aká bola priemerná cena jednotlivo predaných zariadení a ako na výsledkoch zavážili novo predstavené novinky. Zverejnené budú len celkové hospodárske výsledky, v ktorých budú zahrnuté všetky príjmy spoločnosti a zo všetkých oddelení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú