Svet sa môže už koncom tohto leta dostať ďalšej historickej vesmírnej misie z dielne americkej spoločnosti SpaceX, ktorá plánuje v spolupráci s miliardárom a pilotom Jaredom Isaacmanom vyslať na obežnú dráhu misiu Polaris Dawn, píše Interesting Engineering. Táto misia je súčasťou oveľa väčšieho programu, ktorý zakonči prvý pilotovaný let Starship.

Termínu sa nevzdávajú

Misia Polaris Dawn bola ohlásená už dávnejšie a pôvodne mala štartovať ešte koncom roku 2022, čo sa však nepodarilo kvôli potrebe dodatočného výcviku civilnej posádky, ktorá dosiahne úctyhodnú výšku. Kozmická loď Crew Dragon totiž poletí až na orbitu s maximálnou výškou na úrovni 1 400 km a s inklináciou 51,6°.

Ľudia sa tak dostanú najďalej od éry letov k Mesiacu a ďalšou zaujímavou súčasťou misie je úplne prvý civilný výstup do otvoreného vesmíru (EVA). Aj keď ide najmä o vesmírny turizmus, Jared Isaacman úzko spolupracuje so SpaceX a na misii sa podieľajú vedci. Polaris Dawn tak má skúmať vplyv kozmickej radiácie na ľudské zdravie, pričom posádka vykoná 38 rôznych experimentov.

Celý program Polaris je dôležitým míľnikom v ľudskej expanzii do vesmíru, čo dokazujú aj jednotlivé ciele misií tohto programu. Okrem prvého civilného EVA a vysokej orbity dosiahnu dôležité ciele aj ďalšie misie a to najmä tretia, ktorá nepoletí na kozmickej lodi Crew Dragon, ale na Starship. Pôjde o prvý pilotovaný let najväčšej rakety v histórii, ktorej termín však závisí od samotnej rakety.

Nepoletí po prvý raz

Jared Isaacman nepoletí do vesmíru po prvý raz, keďže v minulosti financoval aj misiu Inspiration-4. V rámci nej sa podarilo vyzbierať pre detskú nemocnicu vyše 200 miliónov amerických dolárov a šlo o vôbec prvý plne komerčný let do vesmíru. Štvorčlenná posádka obiehala Zem vo výške 575 km a vrátila sa naspäť po približne troch dňoch vo vesmíre.

Výcvik pokračuje

Prostredníctvom Twitteru Jared Isaacman informoval o priebehu príprav na misiu Polaris Dawn a podľa všetkého naďalej počíta so septembrovým štartom. Prebieha výcvik posádky, testy skafandrov, ktoré musia vydržať výstup do otvoreného vesmíru a podľa Isaacmana nastal pokrok aj smerom k druhej misie programu Polaris.

Posádka misie Polaris Dawn. Zľava: Anna Menon, Sarah Gillis, Scott Poteet, Jared Isaacman. Zdroj: SpaceX/Polaris

Isaacman si hlavu neláme ani so zničenou odpaľovacou rampou, ktorá nezvládla štart rakety Starship. SpaceX to podľa neho dlho nezdrží a ako naznačuje štúdia NASA, pre bezpečie samotnej rakety môže byť najlepšou voľbou práve oceľová platňa chladená vodou, ktorú chce SpaceX použiť ako „podložku“ pod Starship.

Rovný povrch totiž odráža najmenej vibrácií smerom k rakete, otázny je však dopad na životné prostredie a blízke okolie. Je však možné, že takúto metódu firma využije len v rámci vývoja a pre plnohodnotné štarty využije typický deflektor spalín a tlmenie vodou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú