Najvzdialenejšia známa planétka slnečnej sústavy, Pluto, je oveľa zaujímavejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Ako informuje ScienceAlert, jej povrch je jedinečný a rozdielny od čohokoľvek, čo vedci doteraz v našej solárnej sústave videli. Existuje navyše šanca, že na ňom panujú špeciálne podmienky vhodné pre mimozemský život.

Ľadové vulkány

Pluto sa totiž vyznačuje špecifickým povrchom, ktorý je posiaty množstvom ľadových vulkánov v takej miere, ako na žiadnej inej planéte v okolí Slnka. Navyše na ňom aj sneží. Na niektorých miestach spod povrchu vytrysklo tak veľké množstvo materiálu, že ľadové hory dosahujú do výšky až 7 km.

Podľa CNN sa tento región nachádza juhozápadne od ľadovej pokrývky Sputnik Planitia, pričom dva najväčšie vulkanické dómy v ňom sú známe ako hora Wright s výškou takmer 5 km a hora Piccard s výškou až 7 km a šírkou neuveriteľných 225 km, čo je čiastočne umožnené pomerne nízkou gravitáciou, ktorá je menej než desatinná v porovnaní so zemskou.

ASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

„Existencia týchto masívnych rysov naznačuje, že vnútorná štruktúra a evolúcia Pluta umožňuje zlepšené zadržiavanie tepla alebo celkovo vyššie teplo, než bolo predpokladané ešte pred sondou New Horizons,“ vysvetľuje tím výskumníkov pod vedením planetárnej vedkyne Kelsi Singer z Juhozápadného výskumného inštitútu.

Môže obsahovať organizmy

Podľa doterajších poznatkov malo Pluto v minulosti aj podpovrchový oceán a prítomnosť ľadových vulkánov naznačuje, že sa na planéte nachádza aj naďalej. Keďže nie je posiaty krátermi tak, ako zvyšok planéty, vznikol pravdepodobne pomerne nedávno – na hore Wright je dokonca len jeden jediný kráter.

„Stále je tu množstvo výziev, ktorým musia snažiace sa organizmy čeliť. Stále by potrebovali zdroj pravidelných živín a ak je tam vulkanická aktivita len epizodická a teda dostupnosť vody a tepla nepravidelné, tiež je to pre organizmy ťažké,“ vysvetľuje Kelsi Singer.

Snímka povrchu Pluta, ktorú vyhotovila sonda New Horizons. Zdroj: NASA/JHUAPL/SwRI

Môže sa totiž jednať o sopky, ktoré dlhú dobu spia a napokon ich aktivita intenzívne na určitú dobu narastie. Sonda New Horizons síce žiadnu vulkanickú aktivitu nezachytila, no na pozorovanie planéty mala len jeden deň a je možné, že sú aktívne aj naďalej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP